Inspektoři Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj se sídlem v Ostravě (dále OIP) v roce 2021 kontrolovali několik pracovních úrazů s hospitalizací delší než pět dní, které vznikly následkem převrácení a pádu pojízdného lešení.
Přesto, že na staveništích v dnešní době silně převažuje používání systémových dílcových lešení nad lešeními trubkovými, vykazují smontovaná lešení stále řadu nedostatků, které mohou vést, a často také vedou, k pádu pracovníků z výšky.
Na přání našich čtenářů zpracoval Ing. Karel Škréta článek, který odpovídá na četné dotazy týkající se školení lešenářů a školení práce ve výškách. Tuto problematiku upravuje nařízení vlády č. 362/2005 Sb.
O tom, že OSVČ bezpečnost práce příliš neřeší, se můžeme přesvědčit z následujícího popisu pracovního úrazu, kdy samozaměstnavatel bez OOPP přelézal konstrukci trubkového lešení ze třetího do čtvrtého patra.
Stavebnictví je ekonomickým odvětvím, ve kterém dlouhodobě vzniká nejvíce pracovních úrazů. S rostoucím počtem úrazů pochopitelně narůstají i finanční ztráty s nimi spojené. Důsledná pozornost věnovaná problematice bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (BOZP) vede nejen ke snížení finančních prostředků vynaložených na ošetření a případnou rekonvalescenci zraněných pracovníků, ale rovněž zlepšuje jejich pracovní podmínky a prostředí.
Evropské požadavky na lešení a české normy. Přehled aktuálních českých norem, které reflektují společné evropské technické požadavky na lešení - základní normy pro lešení, normy pro fasádní dílcová lešení, trubková lešení, podpěrná a pojízdná lešení.