Zarážka u podlahy lešení

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Je vždy nutno montovat zarážku u podlahy lešení? I v případě, že je prostor zajištěn?

Zarážka u podlahy lešení je nedílnou součástí zábradlí, jak je uvedeno v nařízení vlády č. 362/2005 Sb. Příloha část 1 odst. 4. Zarážku požaduje např. i evropská norma ČSN EN 12811-1 čl. 5.5.1. V této normě je upřesnění v tom smyslu, že zarážka může být vynechána na schodištích (norma se týká dočasných stavebních konstrukcí).

Naše národní norma ČSN 73 8101 uvádí v čl. 4.6.1., že zábradlí průmyslových lešení nemusí být opatřeno zarážkou u podlahy v případě, že je pod lešením a v ohroženém prostoru vyloučen pohyb osob. V čl. 3.3 této normy je průmyslové lešení definováno takto: „Pracovní lešení sloužící ke krátkodobým pracím při montáži, demontáži opravách a údržbě technologických zařízení v členitých a prostorově stísněných objektech.“ Průmyslová lešení se uplatní v např. v elektrárnách nebo chemických provozech, a to jen tam, kde je montáž dočasných stavebních konstrukcí skutečně složitá a manipulace s lešeňovým materiálem je komplikovaná. Jejich použití by měla předcházet analýza rizik na konkrétním pracovišti.

To, že je prostor pod lešením zajištěn, není důvodem pro nepoužívání zarážky u podlahy, protože její funkce není jen zabránit pádu předmětů a materiálu s podlahy lešení, ale i ochrana pracovníků na lešení. 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail