Podélný sklon podlahy lešení - povolen či zakázán?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Při stavbě fasádního lešení Peri UP T70 řeší firma špatné výškové založení základního patra lešení, na které se napojuje další část z terasy v druhém nadzemním podlaží objektu, podélným sklonem podlahy v jednom z podélných polí lešení cca 20 cm na 2,5 m délky. Lešení má celkem 11 podlaží. S tímto stavem jsem se ještě nikdy nesetkal. S firmou jsem již řešil několik problémů, tato situace se mi nelíbí, ale nemohu nikde najít, zda je tento stav přípustný nebo nikoliv.

Podélný sklon podlahy lešení není obecně zakázán. Norma ČSN EN 12811-1 „Dočasné stavební konstrukce - Část 1: Pracovní lešení - Požadavky na provedení a obecný návrh“ v článku 5.4 d) uvádí: „Pracovní plochy musí být pokud možno vodorovné. Pokud je sklon větší než 1 : 5, musí být přes celou šířku připevněny bezpečné opory pro chůzi. Pokud je to nutné, mohou být ve středu těchto opor mezery nepřesahující šířku 100 mm, které usnadní použití kolečka.“
Sklon 1 : 12,5 tedy není v rozporu s normou. Problém, na který upozorňujete, je ale zřejmě v konstrukčním uspořádání. Jak vyplývá z návodu na montáž lešení PERI UP T 70, použití systémových podlah lešení předpokládá, že rovina rámu a rovina podlahy jsou k sobě kolmé, přičemž rovina rámu je pochopitelně svislá. Při nedodržení tohoto konstrukčního požadavku se zhoršuje nebo znemožňuje správné osazení podlahových dílců do příčníku lešeňového T-rámu. V každém případě je nepřípustné nasazovat podlahový dílec násilím v nestandardní poloze.

Pro bližší vyjádření je k dispozici málo podrobností, ale zdá se, že popsaný stav neodpovídá podmínkám návodu na montáž a používání a výrobce by se proto mohl zbavit odpovědnosti za případné problémy s lešením. Z Vaší otázky vyplývá, že problém se měl řešit při zakládání konstrukce a je za něj odpovědná montážní firma. Lešení by se nemělo předávat do provozu, dokud nebudou provedeny úpravy, které odstraní uvedená rizika.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail