Smrtelný pracovní úraz na staveništi při sestupování pracovníka z výšky dvou metrů po žebříku

Pracovník sestupoval po žebříku z lešení a spadl i se žebříkem. Způsobil si smrtelný pracovní úraz.

Pracovní úraz se stal na konci roku 2017 na staveništi, kde pracovníci prováděli práce z prvního patra dočasné stavební konstrukce – systémového lešení (dále jen „lešení“). Lešení bylo namontováno u betonové zdi a mělo pouze jedno pole, jedno patro. Patro lešení bylo složeno ze systémových podlah bez výlezu a bylo ve výšce 2 metrů nad okolní úrovní. Lešení mělo osazeno pouze podélné zábradlí. Vedle tohoto lešení měli pracovníci přistavený žebřík, který používali pro přístup na první patro lešení. 

Byl to jednodílný hliníkový žebřík 3,5 metru dlouhý a měl 12 příček. Žebřík byl opřený o zeď, u které bylo namontováno lešení. Pracovníci používali žebřík k výstupu a sestupu na první patro lešení tak, že po žebříku vystoupili do úrovně podlahy prvního patra lešení ve výšce 2 metrů a z žebříku přelezli na lešení a opačně.

Pracovníci měli žebřík postavený na betonové podlaze a byl volně opřený o zeď. Žebřík neměl na svých bočnicích osazeny patky a stál přímo na svých hliníkových bočnicích.

Pracovník, který prováděl práce na prvním patře lešení, chtěl z lešení sestoupit dolů po žebříku. Vstoupil z podlahy prvního patra lešení na žebřík a ve chvíli, kdy po žebříku začal sestupovat dolů, došlo k tomu, že se s ním žebřík začal převracet na stranu směrem od lešení. Žebřík i s pracovníkem se převracel na stranu tak, že svými horními konci se stále dotýkal zdi a sunul se po této zdi a následně došlo k tomu, že pracovník i s žebříkem upadl na zem.

Po pádu byl zraněný pracovník převezen do nemocnice, kde po několika dnech na následky svého zranění zemřel.

Se zaměstnavatelem zraněného byla zahájena kontrola a byl sepsán protokol o kontrole. Provedenou kontrolou příčin a okolností uvedeného pracovního úrazu Oblastním inspektorátem práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj bylo v přímé souvislosti se vznikem tohoto úrazu zjištěno porušení právních předpisů k zajištění bezpečnosti práce. Tato událost je ukázkou toho, že k smrtelnému pracovnímu úrazu pádem z malé výšky může dojít i během činnosti, kde to nikdo nepředpokládá a kde se práce podobným způsobem provádějí běžně.

Zhotovitelé prací by neměli zapomínat na to, že staveniště je jedno z nejrizikovějších pracovišť, kde se stále setkáváme s podobnými pracovními úrazy, ke kterým dochází za podobných okolností a s různými vážnými následky.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail