Nový informační dokument agentury EU-OSHA popisuje zjištění a poznatky studie o právních předpisech, politikách, strategiích, iniciativách, opatřeních a programech týkajících se BOZP v oblasti práce prostřednictvím digitálních platforem.
Cílem této části projektu je analyzovat dopad programu Antivirus (MPSV) v České republice na zaměstnanost podporovaných podniků. Analýza by měla zejména odhadnout zaměstnanost či pracovní místa, která byla programem zachována. Tuto analýzu plánujeme spojit s předpokládanými náklady na nezaměstnanost, které byly odhadnuty historicky, a které budou aktualizovány a upraveny také s ohledem na ekonomickou strukturu. Výsledkem projektu by měl být odhad účinnosti a efektivnosti programu Antivirus s ohledem na náklady vynaložené z veřejných prostředků.
Softwarový program Rožnovského vzdělávacího servisu SIB-LEX je na trhu již déle jak 15 let. A za tu dobu získal mnoho příznivců a vděčných uživatelů. Zdá se zbytečné jej představovat, neboť každé dobré zboží se chválí samo. A stovky spokojených uživatelů mi jistě dají za pravdu.
Článek seznamuje s národními projekty „Bezpečný podnik“ a „Podnik podporující zdraví“, které jsou zaměřeny podporu bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků v podnicích. Program Bezpečný podnik nabízí návod, jak zavést a udržet v organizaci systém bezpečnosti práce a jak systémově naplnit požadavky uložené zaměstnavateli na úseku BOZP zákonem. Zároveň jde o systém plně kompatibilní a slučitelný se systémem řízení kvality či systémem kvality a environmentu, které již mohou být u organizací uplatňovány. Podnik podporující zdraví je zaměřen na podporu pracovní pohody a zdraví na pracovišti a na kulturu ochrany zdraví při práci.
Kvalitní péče zaměstnavatele o zaměstnance ovlivňuje nejen jejich spokojenost, ale i otázku nemocnosti. Zkušenosti společnosti Česká rafinérská, a.s. s preventivními aktivitami na podporu a ochranu zdraví svých zaměstnanců.
Následně po přepracování Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 761/2001 probíhají diskuse nad podobou připravované „velké“ revize programu EMAS. Přijetí nového evropského nařízení pod označením EMAS III se očekává v průběhu roku 2007.
Připravenost obyvatelstva na vznik mimořádných událostí vyžaduje spolupráci a součinnost všech subjektů zainteresovaných v problematice havarijního a krizového plánování. Jednou z možností společného postupu a přístupu je program APELL.
Výsledky semináře ze dne 15. prosince 2004. Místo jednání: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. Účast na jednání: pracovníci odboru bezpečnosti práce a prevence (MPSV), členové Rady vlády pro BOZP, zástupci Hospodářské komory ČR, pracovníci Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.
Rekapitulace dosavadních iniciativ souvisejících s letošním Evropským týdnem BOZP, který vyvrcholí na 8. ročníku mezinárodní výstavy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci PROTECT 2003 ve dnech 4.- 6. listopadu na výstavišti v Ostravě.