Každý třetí zaměstnanec v EU nyní pracuje na dálku (OSH Pulse 2022), což zdůrazňuje potřebu přizpůsobit normy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci novým výzvám.
Technologie založené na umělé inteligenci mohou snížit pracovní zátěž učitelů, zjednodušit plánování zdrojů a zlepšit přesnost hodnocení. Nesou s sebou však také rizika, jako je kognitivní přetížení a ztráta dovedností.
Nejnovější pokyny agentury EU-OSHA pro pracoviště se zaměřují na podporu jednotlivců, kteří se potýkají s psychickými zdravotními potížemi. Změny pracovního prostředí, pracovní doby a rozvržení, jakož i úkoly a vybavení představují některá z praktických opatření, která tato zpráva popisuje s cílem pomoci udržet si pracovníky po pracovní neschopnosti.
Věděli jste, že 27 % pracovníků si myslí, že umělá inteligence (AI) má vliv na tempo jejich práce a pracovní postupy? 47 % se jich rovněž domnívá, že se tím zvyšuje míra dohledu, a 24 % je přesvědčeno, že se tím omezuje jejich autonomie.
Na Německo se zaměřuje řada publikací, které analyzují vnitrostátní strategie na podporu dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Německý systém BOZP těží z podpory různých institucionálních aktérů a řady iniciativ.
Diskusní dokument zkoumá důsledky virtuální reality (VR), rozšířené reality (AR), prodloužené reality (XR) a metaverza pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, přičemž bere v úvahu příležitosti, jako je bezpečná simulace nebezpečných pracovních prostředí.
Chcete-li se dozvědět, jak nedávné politické iniciativy ovlivňují bezpečnost a ochranu zdraví při práci pracovníků digitálních platforem, přečtěte si náš informační dokument. Tento dokument zkoumá řadu řešení, která zavedly země v Evropské unii i mimo ni, a iniciativy jako je projekt Fairwork.