BOZPinfo v roce 2023

Zdroj: 

V posledních letech jsme na BOZPinfo ve vánočních článcích již neřešili, že každý si musí obezřetně počínat při vánočním úklidu, přípravách, dávání stromečku do stojanu nebo při porcování kapra. Nenechat hořící svíčku na stole při odchodu z domova nebo si dávat pozor na kapsáře či podvodníky na internetu, kterých v posledním roce výrazně přibylo. To je samozřejmé. Spíše jsme se zabývali událostmi, které se v BOZP přihodily za uplynulý rok. Co tedy přinesl ohledně BOZP rok 2023?

V roce 2020 a 2021 to byla pandemie covid-19, v roce 2022 válka na Ukrajině, kdy jsme řešili mimo jiné pracovní podmínky zaměstnanců z Ukrajiny. Což jistě pokračovalo i v roce 2023, ale již ne tak intenzivně a s velkou pompou.

Oslavili jsme 25 let s postavičkou Napo (animovaným hrdinou, který vtipně řeší rizikové situace) a seznámili jsme se s novou postavičkou jménem Bozpík, která je typicky česká a bude nás provázet složitou oblastí bezpečnosti práce a ochrany zdraví v následujících letech. Můžete se s ní setkat na facebookuinstagramu, kde nyní radí, jak na bezpečnost o Vánocích (viz níže) a i na příští rok má spoustu novinek. Také můžeme prozradit, že Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti (JOSRA) nebude již součástí BOZPinfo, ale samostatně.

Potkali jsme se ať už prezenčně nebo online na několika akcích, jmenujme například seminář Bezpečnost práce a ochrana zdraví ve školství z pohledu legislativy a duální vzdělávání, který se věnoval právním  předpisům v oblasti BOZ ve školství a školním úrazům; seminář Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku, jehož cílem bylo seznámit účastníky s dopadem digitálních technologií na BOZP a s využíváním komunikačních technologií v BOZP nebo seminář Legislativní změny v problematice BOZP, který se zaměřil na odškodňování při újmách na zdraví a legislativní novinky v problematice BOZP. Na těchto akcích byla představena dlouho avízovaná celoevropská kampaň Zdravé pracoviště 2023–2025 s názvem Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku, jejímž mediálním partnerem se stalo také BOZPinfo. K problematice digitalizace vznikla na BOZPinfo nová rubrika.

Dále se pořádaly zajímavé workshopy, například Digitalizace v pracovním právu v kontextu novely zákoníku práce nebo Efektivní komunikace a BOZPKultura bezpečnosti, kde jsme mimo jiné žasli nad tím, co dokáže umělá inteligence.

Byly aktualizovány nástroje pro vyhledávání a hodnocení rizik OiRA, kterých je nyní v češtině jedenáct.

Zástupci podniků, které uspěly v soutěži Bezpečný podnik, opět dvakrát v roce obdrželi ocenění a vítězem 7. ročníku soutěže pro odborně způsobilé osoby k zajišťování úkolů v prevenci rizik Profesionál BOZP se stal Petr Pavlíček.

Hovořilo se o novele zákoníku práce, která spatřila světlo světa 19. září a přinesla významné změny. Právní předpisy však budou předmětem následujícího Tématu BOZPinfo, které vyjde jako vždy začátkem ledna.

Do té doby Vám redakce BOZPinfo přeje pohodové a hlavně bezpečné prožití vánočních svátků. A také mnoho zdraví, štěstí a úspěchů do nového roku.

10 tipů, jak prožít Vánoce bezpečně

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail