Moje 14letá dcera byla na lyžařském kurzu pořádaném školou. Pro mnoho dětí, včetně mé dcery, to byla první lyžařská zkušenost. Dva dny trénovali lyžování na malé sjezdovce a třetí den jim trenér umožnil lyžovat na velké sjezdovce. Na sjezdovce byl led a ten den také pršelo. Moje dcera uklouzla a zlomila si nohu. Na internetu jsem našel, že za nepříznivých podmínek – déšť, silný vítr, mráz nižší než -12 ºC (v mateřské škole -10 ºC) se na lyžařském kurzu výcvik omezí nebo úplně nahradí teoretickou výukou na chatě (přednáška). Došlo ze strany školy k porušení bezpečnostních předpisů?
Podle Metodického pokynu MŠMT č. j. 37 014/2005-25 k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, čl. 15, se za nepříznivých podmínek (hustá mlha, sněhová bouře, teplota pod mínus 12 °C apod.) výcvik a horské výlety omezují, popřípadě nekonají. Je zvláštní, že žáci, kteří nikdy předtím nelyžovali, trenér pustil už po 2 dnech na velkou sjezdovku, nemůžeme však zcela jednoznačně říct, zda byly porušeny bezpečnostní předpisy.
Každopádně škola je povinna úraz Vaší dcery odškodnit. Úrazem žáků je úraz, který se stal žákům při vzdělávání nebo s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb. Jedná se tedy zejména o úrazy žáků na vycházkách, výletech, zájezdech, putováních, exkurzích, při koupání, při výuce plavání a lyžařském výcviku, sportovních a turistických kurzech, zahraničních výletech, při účasti na soutěžích a přehlídkách (viz čl. 21 výše uvedeného metodického pokynu).
Podle § 391 zákoníku práce za škodu, která vznikla dětem v mateřských školách, žákům základních škol a základních uměleckých škol při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá právnická osoba vykonávající činnost dané školy.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.