BOZP pro výrobní haly: příklady dobré praxe 2

Zdroj: 

BOZP pro výrobní podnik je téměř nevyčerpatelné téma. Nelze nijak obecně říct, jaká pravidla by měl výrobní podnik dodržovat, jelikož každá produkce je specifická. Vždy je proto nutné zohlednit konkrétní výrobní činnost podniku. Pro inspiraci jsme si tentokrát zajeli do slovenské firmy Materasso, která vyrábí matracepostele té nejvyšší kvality. Firma MATERASSO Slovakia, s. r. o. byla založena roku 1995.

Jak a kde se vyrábí matrace

Materasso je původní slovenská firma, která za roky své existence neztratila svůj lokální charakter, i když si díky ní získaly matrace slovenské výroby světový věhlas. Jenom na Slovensku pokrývá neuvěřitelných 70 procent trhu, výrobky značky Materasso se vyváží téměř do celého světa a mají na kontě řadu prestižních ocenění.

Výrobní hala na matrace

Firma ve své výrobní hale v obci Oravské Veselé vyrobí ročně 300 tisíc matrací.

První hala (1 506 m2) byla postavená v roce 2008 firmou LLENTAB. Je odolná proti zatížení sněhem. Podle historických měření lokální zatížení sněhem v Oravském Veselém dosahuje průměrně 2,25 kN/m2 (přibližně 230 kg/m2). Přístavba skladovací haly (1 386 m2) byla dokončena roku 2018 taktéž firmou LLENTAB.

Společnost Materasso má tedy dostatečně velké a bezpečné prostory pro výrobu matrací a postelí.

Montované skladové haly Materasso. Zdroj: Llentab.cz

Základem matrace je jádro a potah

Materasso je špičkou ve svém oboru a důraz klade nejen na nejvyšší standardy kvality svých výrobků, ale i pracovních podmínek svých zaměstnanců.

Matrací je dnes na trhu nepřeberné množství, každý typ je vyráběn jiným způsobem. Základem každé matrace je jádro, které může být pružinové nebo pěnové. Jádro se nejčastěji skládá z více vrstev, které určují jeho tuhost a další vlastnosti. Jádro matrace je obalené v potahové tkanině.

Druhy prací v případě výroby matrací vypadají následovně:

  1. řezání a tvarování vrstev jádra;
  2. lepení a spojování jednotlivých vrstev jádra;
  3. výroba a našívání potahů a zipů.

Matrace se skládají z několika vrstev. Zdroj: Materasso.cz

Výroba matrací a bezpečnost práce

Na rizikové faktory pracovních podmínek ve výrobní hale Materasso jsme se podívali podrobněji a přinášíme vám přehled jejich řešení. 

Manipulace s těžkými břemeny

Bez manipulace s břemeny se neobejde žádná průmyslová výroba. Jde samozřejmě zejména o nakládku a vykládku materiálu a zboží a o jejich přesuny v rámci výrobního procesu.

Pro tyto účely jsou ve výrobních halách k dispozici moderní manipulační vozíky a stroje, které minimalizují zátěž pro zaměstnance. Palety se převáží na vysokozdvižných vozících, pro přesun jednotlivých matrací na kratší vzdálenosti slouží praktické klece na kolečkách.

Řezání matrací

Po vyskladnění je potřeba jednotlivé bloky pěny správně vyřezat a vytvarovat. V některých zastaralých výrobních halách ještě můžete najít ruční řezačky, ale v případě firmy Materasso již vše dělají moderní automatické stroje, které jsou řízeny počítačem. Zaměstnanec tak pouze naprogramuje řezačku, ale se samotným ostřím vůbec nepřichází do kontaktu.

Výroba matrací na míru je díky automatickým řezačkám mnohem přesnější a rychlejší. Tyto stroje zvládnou vyřezat i komplikované tvary kvalitně a efektivně, navíc bez zdravotního rizika pro zaměstnance. Různé vzory či vroubky jednotlivých vrstev určují finální vlastnosti matrace, jakými jsou například tuhost či zónování.

Pro dodržení maximální bezpečnosti práce je řezačka umístěna v ochranné kleci, do které se pěnové bloky vkládají po praktické válečkové dráze.

V moderních výrobních halách jsou stroje řízeny počítačem.

Lepení a lisování

Po vyřezání putují jednotlivé vrstvy matrací na lepení a lisování do výsledné podoby matracového jádra. Zaměstnanci pokládají jednotlivé vrstvy na sebe a nanáší na ně speciální ekologické lepidlo. Tento druh lepidla téměř nezapáchá a vůbec nedráždí sliznice ani pokožku. To oceňují jak zaměstnanci, tak i koncoví zákazníci a v neposlední řadě příroda.

Po slepení se matrace ještě vkládají do vytvrzovacího lisu. Ten je, podobně jako řezačka, umístěn v bezpečné kleci a naprogramován počítačem. Tím je proces výroby matracového jádra ukončen a zbývá už jenom našít potah.

Šití potahů

Potah matrace se skládá z několika vrstev, které se sešívají dohromady na strojích. Stroje nejen šijí, ale i otáčí matraci tak, aby šička nemusela s matrací manipulovat sama. Hotové matrace s našitým potahem stroj naskládá na sebe a připraví na převoz do skladu.

Šicí stroje rovněž vytváří ozdobné prošívání na ploše potahu. Zaměstnanci v tomto případě pouze přidržují lem u jehly tak, aby nedošlo k jeho uvolnění.

Osobní ochranné pracovní prostředky

Díky nejmodernějším technologiím výroby je v halách firmy Materasso minimum prachu či hluku. Zdejší prostředí nepředstavuje pro zaměstnance žádné riziko, a proto si vystačí se základními osobními ochrannými pracovními prostředky, jakými jsou vhodný oděv a obuv.

Protože používáme lepící linku na ekologické lepidlo na vodní bázi, nejsou ochranné prostředky potřebné na pracovišti lepení. To je u jiných výrobců, kde používají chemická lepidla, velký problém,“ doplňuje možná rizika zakladatel firmy Materasso, pan Roman Chomát

Drobné úrazy mohou nastat pouze v případě nedodržení výrobních postupů. Ale i v takovém případě se jedná pouze o drobná poranění, jakými jsou například pořezání, poranění jehlou při šití či drobné odřeniny způsobené nevhodnou manipulací s břemeny.

Při drobných úrazech pomůže základní lékárnička.

Spokojenost zaměstnanců na prvním místě

Pro dodržení bezpečnosti práce při výrobě je potřeba dbát i na správný odpočinek zaměstnanců. V dnešní době jsou již noční směny považovány za velice nezdravé pro lidský organismus, a navíc vedou k větší únavě a tím i k riziku úrazů.
Firma Materasso nezanedbává ani tyto rizikové faktory a funguje na dvousměnný provoz, tedy bez nočních směn. Úspěšnost firmy Materasso stojí i na spokojenosti zaměstnanců.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail