Vstupní prohlídka studentů před nástupem na praxi

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Musí nezletilí studenti středních odborných škol před nástupem na praxi projít vstupní prohlídkou? Jde o servis výtahů (kat. 2).

Tady je třeba vyjít z § 8 odst. 1 vyhlášky č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče) a z § 51 odst. 3 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Podle vyhlášky jsou lékařskými prohlídkami ke vzdělávání nebo v průběhu vzdělávání mimo jiné lékařské prohlídky žáka nebo studenta v průběhu vzdělávání před prvním zařazením na praktické vyučování nebo praktickou přípravu, nejde-li o případy, kdy se posouzení zdravotní způsobilosti osoby připravující se na výkon povolání podle zákona neprovádí [§ 8 odst. 1 písm. b) bod 2. vyhlášky].

A na případy, kdy se posouzení zdravotní způsobilosti osoby připravující se na výkon povolání podle zákona neprovádí, se musíme podívat do zákona. Podle § 51 odst. 3 zákona se posouzení zdravotní způsobilosti osoby připravující se na výkon povolání před jejím zařazením na praktické vyučování nebo praktickou přípravu neprovede: a) je-li v rámci praktické přípravy nebo praktického vyučování vykonávána činnost za podmínek obdobných výkonu práce zařazené do kategorie první a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jiným právním předpisem 21); b) jestliže tato příprava nebo vyučování začíná v době kratší než 12 kalendářních měsíců ode dne vydání lékařského posudku podle odstavce 1 a pokud nedošlo během této doby ke změně zdravotního stavu; posouzení zdravotní způsobilosti se v tomto případě provede nejdéle do 12 kalendářních měsíců ode dne zařazení osoby na praktické vyučování nebo praktickou přípravu, nebo c) jestliže jiný právní předpis upravující soustavu oborů vzdělání ve středním a vyšším odborném vzdělávání nestanoví podmínky zdravotní způsobilosti ke vzdělávání.

Na Vaše žáky se bude zřejmě aplikovat písmeno b) citovaného ustanovení.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail