pracovní právo

21.11.2023
Zdroj:
Workshop Digitalizace v pracovním právu v kontextu novely zákoníku práce se uskutečnil 7. 11. 2023 kombinovanou prezenční i online formou. Na workshopu vystoupili odborníci v oblasti pracovního práva a práva IT.
30.06.2022
Ač je úprava posuzování způsobilosti k výkonu práce z legislativně-technického hlediska považována Ministerstvem zdravotnictví za zdařilou, v praxi působí velké problémy právě v oblasti posudkové péče, což dokládají zkušenosti a v menším rozsahu též judikatura. S odkazem na praxi lze konstatovat, že se vůbec neujala představa poskytovatele pracovnělékařských služeb jako odborné pomoci zaměstnavateli při zajištění ochrany zdraví zaměstnanců při práci. Zaměstnavatelé se oprávněně ptají, proč mají platit za lékařský posudek, který jim nedává žádnou právní jistotu. Zaměstnavatelé naopak chtějí platit za služby, které jim dávají solidní podklad pro další postup vůči zaměstnanci. Z analyzovaných předpisů je patrné, že problematika posuzování zdravotního stavu a lékařských posudků zůstává v některých aspektech dosud mezerovitá, a to jak z hlediska povahy lékařského posudku, tak z hlediska akceptace nedostatku pracovních kapacit poskytovatelů pracovnělékařských služeb. Recentní judikatura došla k závěru, že lékařský posudek poskytovatele pracovnělékařských služeb je dobrozdáním.
30.06.2022
Článek je věnován problematice syndromu vyhoření v reakci na výkon práce a pracovní prostředí, kdy zdůrazňuje dopady této nemoci na zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Analyzuje též možnosti zaměstnavatele vytvářet preventivní opatření v oblasti pracovních podmínek ohrožených zaměstnanců s důrazem na psychosociální rizika a snižování míry těchto rizik. Věnuje se zejména otázce vzniku této nemoci, jejím důsledkům pro život zaměstnance i pro zaměstnavatele z hlediska udržitelnosti výkonnosti takto postiženého zaměstnance.
30.06.2022
Příspěvek se zabývá prací z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele při používání zlidovělého pojmu práce z domova, kdy zdůrazňuje dopady této formy práce na zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Zdůrazňuje též povinnosti zaměstnavatele v oblasti pracovních podmínek těchto zaměstnanců s akcentem na psychosociální rizika. Na statistických datech příspěvek dokládá zhoršení zdraví zaměstnanců v případě nedůsledného plnění povinností zaměstnavatele při této formě práce. Pojmenovává výzvy, kterým bude třeba čelit, aby se odstranily některé nedostatky při aplikaci institutu.
19.11.2020
České pracovní právo garantuje právo na náhradu újmy každému zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz v souvislosti s výkonem práce. Některá družstva dříve stejně jako nyní dochází k názoru, že jejich pracovníci – družstevníci nejsou zaměstnanci, a proto není v případě jejich práce nutno dodržovat úpravu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, stejně jako není nutno vzniklé úrazy odškodňovat. Tento přístup však není jen nemorální, ale je též nezákonný, což by měli vědět i ti družstevníci, kteří shodou okolností jsou z hlediska svého pobytového režimu na území České republiky nelegálně.
23.06.2020
Za účelem vymáhání pravidel Evropské unie pro mobilitu pracovní síly spravedlivým, jednoduchým a účinným způsobem byl zřízen Evropský orgán pro pracovní záležitosti (European Labour Authority), zkráceně ELA.
24.06.2019
Dočasné přidělení může být velmi dobře využito ke zvýšení efektivity práce stávajících zaměstnanců, současně jsou však zde základní aplikační problémy spojené s fungováním tohoto institutu v praxi. Vedle neujasněnosti koncepce a tím i podstaty a smyslu dočasného přidělení, existuje řada dalších problémů, které je nutno dostatečně smluvně ošetřit. Autor navrhuje řešení identifikovaných problémů.
15.06.2016
Zdroj:
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
09.06.2016
Pracovní právo má už z historického hlediska funkci ochrannou a funkci organizační. Především zaměstnavatelé obecně jako silnější strana pracovněprávního vztahu by měli dbát na stěžejní ochrannou funkci pracovního práva. Je nutné, aby veškeré úkony obou účastníků spojené s ukončováním pracovního poměru byly prováděny v souladu s příslušnými pracovněprávmi předpisy.
15.03.2016
Povinnost mít v místě pracoviště zaměstnanců kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu zakotvuje ustanovení § 136 z. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů. S účinností od 1. 1. 2015 bylo upřesněno a doplněno.
04.05.2015
Zdroj:
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
04.03.2015
Praktický průvodce vedením personální agendy podle zákoníku práce a dalších právních předpisů.
18.02.2014
Recenze na knihu: Nový občanský zákoník a pracovní právo s praktickým výkladem pro širokou veřejnost
20.01.2014
Dotaz byl publikován v časopisu Sondy revue č. 12/2013.
02.01.2014
Zdroj:
Pravidelně každým rokem se na stránkách našeho webu seznamujeme s novinkami v legislativě, které nás čekají k Novému roku. Nejinak tomu je i letos. Podívejme se tedy společně na změny, které nás čekají.
04.07.2013
Zdroj:
Pracovnímu právu se věnovala 2. odborná konference, která se konala 10.6.2013 v Clarion Congress hotelu v Praze. Konferenci pořádala společnost Wolters Kluwer ČR a AKV - Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů.
07.06.2013
Zdroj:
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce pomoci lidem postiženým povodní, aby se rychle zorientovali v sociální a pracovněprávní oblasti, která s živelní pohromou souvisí. Proto připravilo informační leták "Jak se vypořádat s povodní – Informace z pracovněprávní a sociální oblasti". V současné době ho zaměstnanci MPSV rozváží do oblastí, které zasáhly povodně.

Stránky

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail