homeworking

28.06.2024
Tento článek se zaměřuje na rostoucí trend práce z domova, který nabyl na významu zejména během pandemie Covid-19. Práce z domova představuje jak příležitosti, tak výzvy pro zaměstnance a zaměstnavatele. Analýza zahrnuje data z průzkumu o kvalitě pracovního života a zkoumá, jak práce z domova ovlivňuje zaměstnance v České republice. Výsledky ukazují, že práce z domova může přinášet zlepšení kvality pracovního života, pokud jsou splněny určité podmínky, jako je adekvátní pracovní prostor a možnost oddělit pracovní a osobní život. Článek poukazuje na potřebu adaptace zaměstnavatelů a zaměstnanců na nové pracovní modely.
07.02.2022
Kampaň „Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž“ se nyní zaměřuje na prevenci muskuloskeletálních poruch a psychosociálních rizikových faktorů souvisejících s prací z domova, a to prostřednictvím široké škály publikací a materiálů, včetně zpráv, článků, kontrolních seznamů a tipů pro osoby pracující na dálku a zaměstnavatele.
02.11.2021
S ohledem na obrovský nárůst práce z domova způsobený pandemií COVID-19, kdy navíc mnoho zaměstnanců v práci z domova i nadále pokračuje, se nová zpráva věnuje souvisejícím bezpečnostním a zdravotním rizikům.
27.10.2021
Zdroj:
Zásadní změny v oblasti využívání práce z domova, které v loňském roce odstartovala epidemie koronaviru, mají trvalý přesah do běžného fungování na pracovištích. Ministerstvo práce a sociálních věcí zmapovalo situaci už druhým průzkumem o míře využívání tzv. home office, o hlavních výhodách a limitech a o celkové spokojenosti zaměstnanců i vedoucích pracovníků. Jasná většina oslovených hodnotí práci z domova pozitivně.
28.04.2021
Zdroj:
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
08.12.2020
Zdroj:
V tomto článku jsme vás informovali o úspěšném semináři Nemoci z povolání a home office a jeho legislativní aspekty v souvislosti s covid-19. Dne 26. listopadu 2020 se konal podobný seminář s názvem Home office a jeho legislativní a psychosociální aspekty v souvislosti s covid-19, kde se namísto nemocí z povolání, i když i ty byly částečně zmíněny, hovořilo o psychosociálních aspektech v souvislosti s touto dnes tak využívanou formou práce.
23.03.2020
Zdroj:
V souvislosti s ochranou proti koronaviru se často hovoří o práci doma, tzv. home office, jako o jednom z možných opatření zaměstnavatelů. Některým zaměstnancům, u nichž to charakter práce umožňuje, zaměstnavatelé poskytují tento zajímavý benefit dlouhodobě. Pro pracovníky využívající home office platí stejná pravidla BOZP jako pro jiné zaměstnance.
15.07.2019
Dotaz byl publikován v Novinách Odborového svazu státních orgánů a organizací č. 13/2019 a odpověděl na něj JUDr. Pavel Sirůček.
07.08.2017
Požadavky na efektivní řízení a maximální využití pracovní síly se rychle mění. To vede ke stále rychlejšímu rozšíření nových přístupů v pracovním procesu včetně flexibilních forem práce, které jsou vykonávány na dálku. Jednou z těchto forem je i home office, práce z domova.
01.11.2016
Cílem projektu je vytvořit soubor nástrojů, které budou využitelné pro potřeby zaměstnavatelů, jejichž zaměstnanci pracují mimo pracoviště zaměstnavatele, a to formou práce z domova tzv. home office (teleworkingu).
31.10.2011
Tento článek se zabývá tématem práce na jiném dohodnutém místě než na pracovišti zaměstnavatele. Je to aktuální věc také v podmínkách ČR. Prvotně zde je vymezení a formy tohoto typu pracovní činnosti. Následuje prezentace právních, ekonomických a psychosociálních aspektů. Východiskem jsou vlastní informace, domácí a zahraniční zdroje.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail