Smluvní partner požívá alkohol. Mohu s ním okamžitě zrušit smlouvu?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Uzavřela jsem smlouvu s externí společností pro poskytování účetních služeb. Tato společnost je v pronájmu v areálu naší společnosti, což mi zpočátku přišlo jako výhoda. Avšak posléze jsem zjistila, že paní účetní požívá často alkohol a to se samozřejmě odráží na jejích výsledcích a na mé důvěře k ní. Mohu, i když není mým zaměstnancem, avšak sídlí v areálu naší společnosti, u ní provést kontrolu na alkohol a zrušit s ní okamžitě sjednanou smlouvu? Dovoluje toto zákon?

Váš dotaz směřuje do oblasti smluvních vztahů, tedy občanského či obchodního práva. Možnosti řešení problému závisí na obsahu smlouvy. Záleží na tom, jak je ve smlouvě upraveno její trvání a zda obsahuje nějaké důvody pro výpověď smlouvy. Pokud ano, tak jaké. Pochopitelně nemůžete smluvního partnera kontrolovat, zda je či není pod vlivem alkoholu. Takové oprávnění by muselo být ve smlouvě zakotveno, o čemž pochybuji. Pokud výpovědi nebrání obsah smlouvy, můžete výpověď odůvodnit nekvalitním plněním předmětu smlouvy.

Autor článku: 

Komentáře

Dobrý den,

10.10.2011 - 10:35 gabriel zmátlo
Dobrý den, V článku píšete, že jste smlouvu o poskytování účetních služeb uzavřela se společností. Tedy pravděpodobně nikoliv jen s osobou samostatně výdělečnou, ale např. se s.r.o. Účetní, která je často opojena alkoholem tedy může být zaměstnancem oné společnosti, nebo i pro ni pracovat na základě živnostenského oprávnění. V takovém případě bych se obrátil na vedení této společnosti (jednatel) a seznámil ho se skutečnostmi, které uvádíte. Ten pak již může přítomnost alkoholu ze své pozice zaměstnavatele zjistit. Ovšem i zde opatrně. Sice píšete, že jste zjistila, že účetní požívá často alkohol, ale není z toho jasné kdy. Zda v soukromí, nebo přímo na pracovišti, kdy pro vás činí úkony spojené s předmětem činnosti. Asi úplně nejvhodnější řešení by bylo této účetní sdělit vaše podezření s požívání alkoholu a nedostatku kvality výkonu její práce in camera caritatis. (z očí do očí). Pokud by se to minulo účinkem, pak oslovit onoho jednatele. A nebo jak uvádí JUDr. Kučina. Zdraví Dr. Gabriel Zmátlo, DiS.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail