Může nezletilá brigádnice prodávat cigarety a alkohol?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Smí brigádnice starší 16 let prodávat cigarety a alkohol - balený, nerozlévaný (na benzinové pumpě, navíc sama, vedoucí je zřejmě přítomen někde v kanceláři, nikoliv v prodejně. Pokud ano, může také prodávat rozlévaný alkohol někde v pohostinství?

Osoba mladší 18 let nemůže prodávat ani tabákové výrobky, ani alkohol. Tento zákaz stanoví zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona platí, že osoba prodávající tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření nebo elektronické cigarety musí být starší 18 let, nejde-li o osobu, u níž je tento prodej součástí soustavné přípravy na budoucí povolání v oborech vzdělání se zaměřením na gastronomii, hotelnictví a turismus, obchod, potravinářství nebo potravinářskou chemii. Podle ustanovení § 13 odst. 2 dále platí, že osoba prodávající nebo podávající alkoholické nápoje musí být starší 18 let, nejde-li o osobu, u níž je tento prodej nebo podávání součástí soustavné přípravy na budoucí povolání v oborech vzdělání se zaměřením na gastronomii, hotelnictví a turismus, obchod, potravinářství nebo potravinářskou chemii.

V ustanovení § 5 byla s ohledem na ochranu zdraví dětí a mladistvých ponechána úprava zákazu prodeje tabákových výrobků osobou mladší 18 let, nejde-li o osobu, u níž je tento prodej součástí soustavné přípravy na budoucí povolání v oborech vzdělání se změřením na gastronomii, hotelnictví a turismus, obchod, potravinářství a potravinářskou chemii. Toto opatření je oproti staré právní úpravě zpřesněno v návaznosti na připomínku MŠMT v druhém mezirezortním připomínkovém řízení v roce 2015 a výčet oborů je uveden do souladu s nařízením vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělávání v základním středním a vyšším odborném vzdělávání. Toto opatření je také do velké míry v souladu s doporučením uvedeným v čl. 16 odst. 7 Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Obdobnou právní úpravu týkající se prodeje alkoholu pak obsahuje ustanovení § 13 zákona.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail