Na dotaz odpověděl Ing. Aleš Klumpler ze Státního úřadu inspekce práce.
Rád bych se zeptal na povinnost provádět elektrické revize kávovarů. Já jako firma nakupuji kávovary a tyto dále pronajímám druhé straně. Kávovary mají samozřejmě certifikát od výrobce. Jsem za revize odpovědný já jako majitel? Pokud ano, v jakých intervalech? Nebo je za pravidelné revize odpovědna druhá strana, tedy nájemce kávovaru?
Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, o jaké kávovary se jedná, nicméně budeme předpokládat, že ve Vašem případě mluvíme o elektrických spotřebičích do napětí 400 V včetně, které nejsou určené pro pevné připojení k elektrické síti. Tudíž se nejedná o vyhrazené technické elektrické zařízení (dále jen „VTEZ“), jak stanovuje ust. § 3 odst. 2 písm. a) nařízení vlády č. 190/2022 Sb., o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti.
Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání řeší ČSN 33 1600 ed. 2/Z2, kde v tabulce 1 jsou uvedeny lhůty opakovaných zkoušek a opakovaných revizí elektrických spotřebičů. Vzhledem ke skutečnosti, že v případě elektrických spotřebičů se nejedná o VTEZ, nelze v tomto případě využít ust. § 20 odst. 7 zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, které zní: „Není-li provozovatel vlastníkem vyhrazeného technického zařízení, je povinen zajišťovat řádné používání a provoz tohoto zařízení, a to ode dne prokázaného převzetí vyhrazeného technického zařízení.“
Zde je vhodné připomenout, že povinností zaměstnavatele je zajistit, aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vhodné pro práci, při které budou používány. Stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí musí být pravidelně a řádně udržovány, kontrolovány a revidovány, jak požaduje ust. § 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů.
Provádění opakovaných zkoušek a opakovaných revizí na Vámi pronajímaných kávovarech je plně na domluvě mezi Vámi, jakožto pronajímatelem kávovaru, a nájemcem (právnickou osobou, popřípadě podnikající fyzickou osobou). Z tohoto důvodu je vhodné si příslušné podmínky uvést do smlouvy o pronájmu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
revize kávovarů
Vyjádření autora příspěvku - Ing. Aleše Klumplera