Poslanci dali zelenou novele zákoníku práce. Upravuje home office nebo pravidla pro „dohodáře“

Zdroj: 

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákoníku práce. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, když po diskusích se zaměstnavateli a odbory našlo kompromisní úpravy týkající se mimo jiné práce na dálku nebo pravidel pro tzv. dohodáře.

Ve třetím čtením byly schváleny také některé pozměňovací návrhy. Novelou zákoníku práce dochází ke transpozici několika směrnic, předpis ale přináší i další novinky. Novela znamená významné změny pro rodiče a také pečující o osoby závislé na péči. Zaměstnavatel jim bude muset umožnit práci na dálku, pokud mají děti do devíti let, to se týká i těhotných žen. Případné odmítnutí musí zaměstnavatel písemně zdůvodnit. 

Děkuji všem zúčastněným, protože proces vyjednávání této rozsáhlé legislativy byl opravdu velmi náročný a rozsáhlý. Přesto se nám podařilo najít kompromis a výsledkem je zákon konformní s evropskými předpisy ale zejména výhodný pro pracující rodiče, pečující osoby, ale nakonec i pro osoby pracující na dohodu. Nad touto novelou je shoda nejen na koaliční úrovni, ale také se zaměstnavateli a odbory,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Novelu podpořili s jedinou výjimkou všichni přítomní poslanci. Díky pozměňovacím  návrhům jsou součástí novely ještě další úpravy, například zpřesnění poskytování denního odpočinku a odpočinku mezi směnami nebo výslovná možnost zaměstnance podat žádost o rodičovskou dovolenou opakovaně. Upravují se taky kvalifikační požadavky u zaměstnanců pod státní službou. Další pozměňovací návrh upravuje práci přesčas ve zdravotnictví, a to v zájmu zachování dostupnosti lékařské péče. 

Pozměňovací návrhy nenarušily dohodu sociálních partnerů, protože se věcně netýkají obsahu transpoziční novely, jdou nad rámec, tedy nenarušují kompromisy mezi odbory a svazy zaměstnavatelů. Důležité je, že nakonec neprošly žádné návrhy, které by bylyv rozporu s právem EU. Oceňuji, že se nám úpravu podařilo přijmout rychle, takže legislativní proces by měl být včas ukončen – dříve, než by Komise mohla podat žalobu kvůli opožděné transpozici, kvůli čemuž by Česku hrozily sankce,“ dodal ministr Jurečka. 

„Dohodářům“ přináší novela větší předvídatelnost práce a právo na dovolenou. Podrobnější informace najdete v předchozí tiskové zprávě. Novelou se nyní budou zabývat senátoři a následně ji musí potvrdit svým podpisem prezident republiky.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail