Pochybnosti o pracovní neschopnosti zaměstnance

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Magdaléna Svobodová.

Obracím se na Vás s dotazem týkajícím se dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Náš zaměstnanec byl v druhé půli ledna uznán práce neschopným z důvodu bolesti zad. U nás pracuje od loňského roku a práci vykonává (s ohledem na epidemiologický stav) výhradně z domova. Zaměstnanec je stále ve stavu práce neschopných, nicméně má od lékaře povolené vycházky 6 hodin denně. Upřímně jsme tím zaskočeni, že není schopen vykonávat práci doma u počítače, ale současně je schopen pobývat na procházkách tolik hodin denně. Také jsme zjistili, že tento zaměstnanec vykonává práci pro jiného zaměstnavatele. Má zaměstnavatel nějaké možnosti obrany či revize rozhodnutí o pracovní neschopnosti? Na koho se můžeme obrátit? 

Máte-li pochybnosti o tom, zda je trvání dočasné pracovní neschopnosti Vašeho zaměstnance důvodné, můžete se v první řadě obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (jejich přehled naleznete zde: https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty). Podle zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.) je zaměstnavatel oprávněn dát příslušné okresní správě sociálního zabezpečení podnět ke kontrole důvodnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti [§ 65 odst. 2 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb.]. Okresní správa sociálního zabezpečení podnět přešetří a může případně i rozhodnout o ukončení dočasné pracovní neschopnosti (§ 75 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb.).

Kromě toho může zaměstnavatel požádat poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž má uzavřenou smlouvu, aby se obrátil na ošetřujícího lékaře dočasně práce neschopného zaměstnance a vyžádal si od něj zprávu o zdravotním stavu, průběhu a předpokládané délce trvání dočasné pracovní neschopnosti (§ 63 odst. 2). Jedná se spíše jen o podpůrný nástroj, ale ošetřující lékař bude vědět, že je pod určitým „dohledem“.

Zaměstnavatel může dále podat podnět zdravotní pojišťovně zaměstnance podle zákona o veřejném zdravotním pojištění (č. 48/1997 Sb.). Její revizní lékaři mohou mimo jiné kontrolovat, zda rozsah a druh hrazených služeb odpovídá zdravotnímu stavu zaměstnance [§ 42 odst. 3 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb.]. 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail