Odpovědnost provozovatelů jaderných zařízení se o třetinu zvýší

Zdroj: 
Poslanecká sněmovna schválila zvýšení odpovědnosti provozovatele za škody způsobené jadernou havárií.

Provozovatelé jaderných zařízení se dosud museli proti následkům havárie na okolí pojistit pouze do výše 6 miliard korun s tím, že veškeré další případné škody na životech, zdraví a majetku by za ně uhradil stát. Nově se povinné pojištění zvyšuje na 8 miliard, což je o třetinu více.

Na návrhu intenzivně spolupracovalo Ministerstvo životního prostředí. „Zvýšení odpovědnosti za případné škody je zásadní. Provozovatel každého podniku musí ručit za škody, které může způsobit. U jaderné elektrárny to platí dvojnásob,“ komentoval dnešní hlasování poslanců ministr životního prostředí Martin Bursík.

Vláda přislíbila zvýšení odpovědnosti za jaderné škody již ve svém programovém prohlášení. Třetinové navýšení je první krok k tomu, aby Česká republika přistoupila k Vídeňské úmluvě o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody v rozsahu její novely z roku 1997.

Provozovatelem obou českých jaderných elektráren je společnost ČEZ. V důsledku schválené novely atomového zákona bude muset zvýšit minimální pojištění proti případným škodám způsobeným mimo areál každé z nich ze šesti na osm miliard korun. 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail