Odbory vyzývají řidiče, aby nepřijímali práci na úkor bezpečnosti

Článek byl publikován v týdeníku Sondy č. 38/2006

O podezření, že při zajišťování hromadné dopravy v Ústeckém kraji se vážně porušují dopravní předpisy, informovaly Sondy už v č. 37/2006. K prošetření situace nyní ČMKOS vyzvala ministerstvo dopravy a inspekci práce. S výzvou o zachování solidárního postoje s profesními kolegy z Ústeckého kraje se na všechny řidiče autobusů z ČR obrátil předseda OS dopravy Luboš Pomajbík.
Podle odborářů totiž na Ústecku po kolapsu veřejné dopravy nyní jezdí autobusy ve špatném technickém stavu, řidiči pracují i 20 hodin denně a nemají ani dostatečný odpočinek.
"Z poznatků, které máme, dochází k flagrantnímu porušování bezpečnostních předpisů, které zaměstnancům způsobují složitou situaci. Je jen otázka času, kdy se projeví na bezpečnosti nebo nějakých závadách", uvedl L. Pomajbík. Dodal, že dopravu původně zajišťovalo 500 řidičů a nyní jich v kraji jezdí asi stovka. "Mnozí z nich region neznají a nemají ani zázemí, kde by si mohli odpočinout. Před noc spí třeba i v odstaveném autobuse", řekl předák.
Podle L. Pomajbíka je nyní vyřazena "flotila ekologických autobusů" a dopravu zajišťují i vozidla, "která na silnice ani nepatří". Z některých vozů odkapává olej či vytéká nafta, mají ojeté pneumatiky, jsou prorezlé. Nebývá v nich plošina pro kočárky či invalidní vozíky.
Odborový svaz dopravy proto vyzval všechny profesionální řidiče z celé ČR, aby si nenechali práci za takových podmínek nutit. Odbory chtějí situaci ve firmách dál sledovat. Podle předáka jim zatím jeden dopravce - ČSAD Slaný - kontrolu neumožnil a neposkytl potřebné doklady. Odboráři se proto obrátili na inspekci práce a požadují, aby se případným porušováním bezpečnosti začala zabývat. Pokud se podle Pomajbíka stav nezlepší, jsou odbory připraveny požádat o podporu i Evropskou agenturu bezpečnosti práce se sídlem ve španělském Bilbau.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail