Nemoc z povolání, práce na kratší úvazek a výpočet renty

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Byla mi uznána nemoc z povolání, nyní jsem od 1. 6. do 31. 7. ve dvouměsíční výpovědní době ze zdravotních důvodů. Zaměstnavatel mě vyzval k zaslání žádosti pojišťovně o výpočet renty. To jsem udělala a zatím se nevyjádřili. Nyní jsem nastoupila do nového zaměstnání na 4hodinový pracovní úvazek. Udělala jsem správně? Nebudu nějak škodná ve výpočtu renty, když jsem předtím pracovala ve 12h směnách a nyní jen na 4 hodiny?

Vašemu dotazu trochu nerozumím, a proto se omlouvám, že neposkytnu asi plně vyčerpávající odpověď. Jednak píšete, že jste do 31. července ve výpovědní době a dále uvádíte, že pracujete na zkrácený úvazek. S tím Vám dal zaměstnavatel souhlas? Obecně to samozřejmě možné není, protože první pracovní poměr stále trvá (i když jste na překážce v práci, protože zaměstnavatel pro Vás nemá vhodnou práci – vhodnou s ohledem na Váš zdravotní stav a Vaši kvalifikaci). Také uvádíte, že jste zaslala podklady pojišťovně ohledně výpočtu renty a že se nevyjádřili. Z toho si nic nedělejte – oni se vyjádří, někdy jim to déle trvá, ale vyjádří se.

Z čeho se bude vypočítávat Vaše renta, nemohu nyní říci, protože neznám potřebné údaje, to Vám zajisté sdělí pojišťovna. Určitě budou rozhodné příjmy, které jste dosahovala u odpovědného zaměstnavatele. Pokud se týká výdělku, kterého budete v budoucnu dosahovat, tak to bude zase odviset od Vašeho zdravotního stavu – co budete s ohledem na Vaši nemoc z povolání schopna vykonávat. Váš zdravotní stav po přiznání nemoci z povolání je určující pro posouzení toho, zda můžete pracovat na stanovenou týdenní pracovní dobu (plný pracovní úvazek), nebo jen na kratší pracovní dobu. To já říci nemohu. Možná, že pojišťovna (a vlastně i odpovědný zaměstnavatel) usoudí, že Váš zdravotní stav (ovšem s výhradou, že nevím ani jakou nemocí z povolání trpíte) není takový, že byste musela pracovat na kratší pracovní dobu a při výpočtu renty se Vám bude dopočítávat částka, kterou jste si opomenula vydělat (viz § 271 odst. 4 zákoníku práce). To však dnes nevíme.

Autor článku: 

Komentáře

Rozpaky

19.07.2017 - 09:40 Radoslav Vlasák
Paní doktorka samozřejmě nemá dostatek podkladů, aby mohla odpovědět jinak, než odpověděla. Jsem však ve značných rozpacích nad tvrzením v dotazu (a tak trochu akceptovaným i v odpovědi) - zaměstnavatel tazatelku vyzval k zaslání žádosti pojišťovně. Jakým právem, copak existuje pojistný vztah mezi zaměstnancem a pojišťovnou? Nikoliv - pouze mezi zaměstnavatelem a pojišťovnou! Připadá mi to jako snaha zaměstnavatele si práci co nejvíc zjednodušit a vyhnout se případným komplikacím - byť za způsobené škody (v tomto případě finanční) odpovídá on a nikoliv pojišťovna (ta mu je - na základě tzv. úrazového pojištění - pouze kompenzuje). Není to ovšem zdaleka jediný obdobný případ - dokonce se vyskytují i takové, kdy zaměstnavatel argumentuje při tzv. krácení odškodnění tím, že tak rozhodla právě pojišťovna. Případně že odmítla uznat úraz jako pracovní - byť o tom může rozhodnout pouze on nebo soud. Pochopitelně - on se s pojišťovnou dohadovat či dokonce soudit nechce (o již více jak čtvrtstoletí trvajícím tzv. střetu zájmů už se tady psalo mnohokrát), a aby se se zaměstnavatelem soudil poškozený zaměstnanec, se u nás - zvláště tam, kde nejsou odbory - taky zrovna moc "nenosí". A teď by - aspoň podle článku - měla právě pojišťovna usuzovat, zda zdravotní stav zaměstnance je takový či onaký a taková či onaká práce je pro něj vhodná či nikoliv. Ne tedy především lékař? Prostě - zaměstnanec chce peníze, tak ať se stará. A že je to v rozporu s příslušnou legislativou, nikoho zase až tak moc "nepálí".

Nemoc z povolání

29.03.2018 - 13:24 Jana Dudášová
Dobrý den, prosím vás o radu. Pracuji jako kuchařka.byl u mě zjištěn syndrom karpálního tunelu. minulý měsíc 02/18 jsem podstoupila operaci pravé ruky a v 05/18 mě čeká operace levé ruky.Chtěla jsem se zeptat kdo provádí vyšetření zda jde o nemoc z povolání a kde. (jsem z Ústí n/L).dále bych se chtěla zeptat, jestli musím změnit zaměstnání při přiznání renty nebo jestli by stačilo snížit úvazek. Děkuji Dudášová

Nemoc z povolání

21.08.2018 - 18:29 Štěpánka Havelková
Dobrý den,kam se mám prosím obrátit na zajištění nemoci z povolování,moznost odškodnění a vse co je s tim spojeno,jsem po operaci levé ruky.SKT.Prosim poradite,na netu jsou ruzne firmy,ale nevim zda jim věřit,známá rikala ze je nekde v Praze na Vinohradech ustav který se tim zabývá.Dekuji za odpověd

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail