Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti a těhotenství

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám uznanou nemoc z povolání, jsem vedená na úřadu práce a pobírám rentu. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Jak to pak bude, když budu dostávat rodičovskou? Předpokládám, že renta mi skončí. Budu ji zase pak pobírat, až nastoupím do práce?

Ano, pochopitelně. Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti přísluší zásadně po dobu, po kterou by zaměstnanec pracoval nebo byl schopen pracovat. Z ustanovení § 271b odst. 2 zákoníku práce (ZP) proto také výslovně vyplývá, že náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci i při pracovní neschopnosti z jiného důvodu, než je původní pracovní úraz nebo nemoc z povolání, protože to je doba, kdy by zaměstnanec byl jinak schopen pracovat a pracovní poměr by tím nezanikal. Nakonec z ustanovení § 271b odst. 3 ZP pak vyplývá, že náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti ještě přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, protože to je také doba, po kterou by zaměstnanec jinak pracoval. Mateřství ale není pracovní neschopnost, a proto lituji, po dobu mateřské a rodičovské dovolené Vám náhrada za ztrátu na výdělku z titulu nemoci z povolání nenáleží.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail