Je v případě zdravotních potíží nárok na speciální ochrannou obuv?

Zdroj: 

Potřebuji speciální ochrannou obuv, protože mám problémy s plochými chodidly. Zaměstnavatel mi ji nechce proplatit a nemůžu si ji ani koupit sám. Boty, které mi dávají, prý splňují potřebnou ochranu. Pokud vím, tak mi ze zákona musí zajistit lepší, když to zdraví vyžaduje. Když jsem to zaměstnavateli sdělil, požaduje potvrzení od specialisty ortopeda. Opravdu to nemůže posoudit můj praktický lékař? 

Zaměstnavatel má povinnost vyžadovat, aby zaměstnanci osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) nosili, ale měl by se zajímat také o to, zdali jsou vyhovující. Podle § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků osobní ochranný pracovní prostředek musí
a) být po dobu používání účinný proti vyskytujícím se rizikům a jeho používání nesmí představovat další riziko,
b) odpovídat podmínkám na pracovišti,
c) být přizpůsoben fyzickým předpokladům zaměstnance a
d) respektovat ergonomické požadavky a zdravotní stav zaměstnance.

Z toho vyplývá, že je třeba, aby byl zaměstnanec chráněn před riziky a zároveň mu OOPP nepůsobily zdravotní potíže. Měli byste tedy společně se zaměstnavatelem najít nejvhodnější řešení ochranné obuvi. K tomu, zdali důvod k pořízení vhodnější ochranné obuvi může posoudit Váš praktický lékař, nebo je nutné vyjádření ortopeda, se bohužel nemůžeme vyjádřit. To musí rozhodnout zaměstnavatel, který za ochranu zaměstnanců odpovídá.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail