Jaké potíže s plynovým zařízením může vyvolat výměna oken?

Zdroj: 

Na otázku odpovídají odborníci z Českého sdružení pro technická zařízení.

Slyšela jsem, že potíže s plynovým zařízením může vyvolat i výměna dřevěných oken za plastová. V jakém smyslu?

Současné zkušenosti ukazují, že při výměnách dřevěných oken za plastová není brán v úvahu žádný ohled na skutečnost, je-li v daném prostoru plynový spotřebič. Jedná se spíše o neznalost, a to jak ze strany dodavatele oken, tak i uživatele nemovitosti, jak v dané situaci problém řešit.

Vždy je třeba při výměnách oken položit si otázku, zda v daném prostoru nebo v dalších propojených prostorech existuje požadavek na větrání a přívod spalovacího vzduchu.

Základním nejjednodušším vodítkem pro zodpovězení této otázky je, zda v prostoru bytu nebo v propojených prostorách nemovitosti je provozován plynový spotřebič nebo jiný spotřebič využívající k provozu spalovací vzduch, jako jsou např. krby, kamna na pevná nebo kapalná paliva apod.

Je třeba mít na paměti, že původní instalace plynového spotřebiče, pokud byla správně provedena, zohledňovala řadu souvisejících aspektů pro větrání a přívod spalovacího vzduchu, která se uvedenou výměnou oken zásadně změní, neboť nová generace plastových oken prakticky nezajišťuje potřebnou infiltraci vzduchu do daného prostoru.

V této souvislosti dodavatelé oken často argumentují, že infiltrace je zajištěna tzv. 4. polohou kliky. Zde musíme konstatovat, že tato 4. poloha kliky neodpovídá požadavkům pro větrání prostor s plynovými spotřebiči, neboť je zcela závislá na lidském faktoru, který je v tomto případě pro zajištění řádného provozu těchto zařízení nepřípustný.

Nyní si přiblížíme správný postup při výměně dřevěných oken za plastová. Již ve fázi specifikace a objednání plastových oken je nezbytné v zadání a objednávce (smlouvě) jasně specifikovat, že okna budou osazena v prostoru s plynovými spotřebiči. Většina renomovaných dodavatelů oken pak dokáže požadavek na infiltraci naplnit několika způsoby:

 1. Instalací sníženého těsnění na rámu okna a perforovaného těsnění na křídle okna v délce vypočtené na základě příkonu spotřebiče, kubatury místnosti, výšce okna nad terénem atp. 
   

  Ilustrační obrázek

   
 2. Instalací větracích mřížek do rámu okna
 3. Jiným specifickým větráním, které bude sladěno s konkrétními podmínkami v místě
   

  Ilustrační obrázek
Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail