Demontáž azbestové krytiny svépomocí

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Ariana Lajčíková, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.

U domu máme drobnou stavbu a zjistili jsme, že na její střeše je krytina z azbestu. Jedná se o celé dílce, kterých bychom se rádi zbavili. Je bezpečné provést demontáž svépomocí za užití ochranných pomůcek? Předpokládám, že bychom díly neřezali ani nelámali, jen odstranili ze střechy a zajistili odvoz specializovanou firmou.

Nejlepší by bylo (pokud se celý objekt neodstraňuje) na střechu nesahat, protože azbestocementová krytina je poměrně stálá a sama o sobě nepředstavuje nebezpečí. Pokud se díly ze střechy nebudou rozbíjet, ani jejich demontáž nepředstavuje mimořádné riziko. Při demontáži pracovat opatrně, s díly neházet, aby se nerozbíjely, rovnat je tak, aby se prášilo co nejméně. Je sice pravdou, že zcela bezpečná úroveň expozice azbestu neexistuje, avšak s onemocněním dýchacích cest se lze setkat až po 15 - 20leté profesionální expozici. Takováto malá a časově omezená expozice, jakou je odstranění střechy, s vysokou pravděpodobností nikoho na zdraví neohrozí. Dokonce taková krátkodobá a ojedinělá expozice ani nepodléhá podle platné legislativy hlášení orgánu ochrany veřejného zdraví.

Uvědomte si, prosím, že vlákna azbestu jsou všudypřítomná, dříve se otírala z brzdových destiček automobilů a nikdo z toho neonemocněl. Sledován byl mj. zdravotní stav dopravních policistů.

Protože skládkování odpadu s obsahem azbestu je povoleno pouze na určených skládkách, odvoz a uložení takového odpadu je třeba svěřit odborné firmě. Ta odpad podle předpisů zabalí a uloží jako nebezpečný odpad, podléhající evidenci. Bylo by protizákonné nezabalený odpad vysypat na běžnou skládku.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail