Změny v povinné výbavě vozidel

Zdroj: 

Řidiči se pozvolna sžívají s velkými změnami v povinné výbavě. Od 15. září je účinná novela vyhlášky ministerstva dopravy o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Úvod

Úvod

Zatímco úlevy začaly platit okamžitě, na splnění nových povinností mají lidé čas až do začátku roku 2011. Auta, vyrobená po 15. září 2009 už nemusí vozit rezervní pneumatiku. Úleva platí i pro shodné typy aut, vyrobené ještě před tímto datem. Jestliže v autě nepovezou rezervu, musí řidiči mít sadu na zalepení pneumatik nebo (u nákladních aut nad 3,5 tuny) smlouvu s asistenční službou. Komplikovanější je situace u starších typů, které se již po 15. září nevyrábějí. Ministerstvo totiž nakonec nechalo rozhodnutí na výrobcích (automobilkách). Každopádně už nebude rezerva povinná, jestliže výrobce po 15. září dodává vozidla stejného typu na trh bez rezervních pneumatik. Přehledný seznam vozů, kde zůstane rezerva povinná, zatím není k dispozici ani na webu ministerstva dopravy a nemá jej ani dopravní policie. Za jízdu bez povinné rezervy přitom hrozí bloková pokuta až 2.000 Kč. Rezerva každopádně zůstane povinná u aut, u nichž je rezervní kolo součástí deformační zóny – typicky jde o auta s motorem vzadu, tedy starší škodovky. U aut, která už nemusí vozit rezervu, nebudou součástí povinné výbavy ani ruční zvedák (hever) a klíč na matky kol.

Automobily kategorie N1, tedy lehká užitková auta, nemusí mít od 15. září povinnou dělicí přepážku. Od 15. září už tedy nemusí ani starší lehké užitkové vozy jezdit s mřížkou oddělující prostor pro náklad od prostoru pro cestující. Povinná už nebude ani tmavá fólie na sklech zavazadlového prostoru. Pozor, i po vyjmutí mřížky zůstane vůz registrovaný v kategorii N1. A pokud byl po úpravě na „nákladní" omezen počet míst pro cestující jen na čtyři, nelze jej zpětně rozšířit znovu třeba na pět.

Od 15. září nemusí motocyklisté vozit náhradní žárovky. Naopak pro auta zůstávají žárovky součástí povinné výbavy. A to i přesto, že se původně uvažovalo o změně, hlavně kvůli značné náročnosti až nemožnosti výměny u některých nových aut bez pomoci specializovaného servisu.

Reflexní vestu dosud musí vozit jen profesionální řidiči (a také zaměstnanci na služební cestě). Nově bude povinná pro všechny řidiče, nicméně až od začátku ledna 2011. Původně se hovořilo o tom, že se stane součástí povinné výbavy už letos.

Nejpozději od 1. ledna 2011 musí být obsah lékárničky v souladu s novou vyhláškou. Novinkou je obrázkový a textový návod na poskytnutí první pomoci při autonehodě (obdoba slovenské Karty první pomoci). Povinnou součástí se nově stane také termoizolační fólie. Ta může chránit zraněnou osobu před prochladnutím, lze ji použít také jako podložku. Novinkou je také resuscitační maska.

Od 15. září platí novela vyhlášky o povinné výbavě automobilů, která výrazně mění i složení autolékárničky. Na doplnění však mají řidiči čas až do konce roku 2010. Nový obsah lékárniček je totiž povinný až od 1. ledna 2011. Kdo by si chtěl pořídit novou lékárničku „poctivě" ještě před povinným termínem, měl by nejspíš smůlu. Z ankety mezi náhodně vybranými lékárnami v Praze a Olomouci, kterou provedl server Aktuálně.cz, totiž vyplynulo, že je zatím neprodávají. Důvod? Jednak pozdní zveřejnění vyhlášky (ve Sbírce zákonů vyšla až 31. srpna), jednak dostatek času pro povinnou výměnu.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail