Záznam o úrazu

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina

V záznamu o úrazu a v hlášení  změn k tomuto záznamu, uvedeným v přílohách k nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu je v údajích o postiženém zaměstnanci požadováno jen jeho jméno a datum narození, nikoliv příjmení. Domnívám se, že uvedení jen jména a data narození postiženého zaměstnance nepostačí k další evidenci u institucí, kterým se záznam zasílá. Je tomu tak z důvodu ochrany osobních údajů postiženého zaměstnance? Tady by asi ochrana údajů nebyla na místě.

K identifikaci osoby je příjmení osoby samozřejmě bezpodmínečně nutné. K tomu, že ve vzorech formulářů „Záznam o úrazu“ a „Záznam o úrazu – hlášení změn“, které tvoří přílohy k nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamů o úrazu, chybí požadavek na uvedení příjmení úrazem postiženého zaměstnance, došlo zřejmě nedopatřením nebo tiskovou chybou. Máte pravdu v tom, že utajení příjmení postiženého by znemožnilo jeho identifikaci a vzhledem k okruhu institucí, kterým se záznam zasílá, by nemožnost identifikace postiženého znemožnila mj. i jeho odškodnění. Absence požadavku na uvedení příjmení úrazem postiženého zaměstnance v záznamu o úrazu a v hlášení změn k záznamu o úrazu není rozhodně záměrná z důvodu ochrany osobních údajů.

V záznamu o úrazu i v hlášení změn je tedy třeba uvádět do rubriky „Jméno“ též příjmení postiženého zaměstnance.

Autor článku: 

Komentáře

Elektronická verze formulářů je O.K.

23.08.2011 - 09:41 Zdeněk Cais
Elektronické formuláře "Záznam o úrazu" a "Záznam o úrazu - hlášení změn" na adrese http://www.mpsv.cz/cs/9907 obsahují i pole pro příjmení - což jenom podporuje vyjádření JUDr. Kučiny. Pokud to technické vybavení umožňuje, lze používání elektronických formulářů rozhodně doporučit!

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

23.08.2011 - 11:45 Tomáš Neugebauer
Nejen z vlastní zkušenosti, ale i ze zkušeností mnoha kolegů nepovažuji elektronické formuláře dodané MPSV za dobré. Zavedl jsem je, avšak po čase jsem od nich ustoupil a vytvořil si vlastní elektronické formuláře ve Wordu (viz http://bozppo.vfn.cz/o_bozp_menu.htm), jež může vyplnit každý vedoucí zaměstnanec (Word je na každém počítači). Jak jsem zjistil, nebyl jsem jediný, kdo přestal používat elektronické formuláře MPSV.

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

23.08.2011 - 13:26 Eduard Šimánek
Ještě více se mi v praxi osvědčili formuláře v PDF formátu, kde mají vedoucí zaměstnanci možnost vyplnit jen předem stanovená pole. K vyplňování PDF formulářů postačí mít nainstalován Acrobat Reader, který už je také většinou standardním softwarovým vybavením.

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

23.08.2011 - 14:35 Tomáš Neugebauer
To samé však jde i ve Wordu. Navíc můžete připojit nápovědu, jak konkrétní rubriku vyplnit. Pokud se vám však osvědčily formuláře v PDF, nic proti tomu.

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

23.08.2011 - 15:19 Eduard Šimánek
jo jo jde, ale vím, že v některých případech byly problémy se zachováním formulářových oken s ohledem na používanou verzi Wordu. V PDF lze snadno i přednastavit hodnoty do rozbalovacího pole apod., ale myslím, že od Wordu 2007 to také lze

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

24.08.2011 - 00:18 Tomáš Neugebauer
Máte pravdu, že tyto problémy mohou nastat. Předpokládá to pak nějakou dobu ladění (vypočtů a nastavení správných velikostí) a poté to funguje v různých verzích. Rozbalovací menu fungují již ve Wordu 2003.

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

24.08.2011 - 16:26 Eduard Šimánek
Máte také zkušenost, že pokud do provozu pustíte formulář, do kterého lze zasáhnout, tak zcela jistě někdo udělá změny v textu v grafice apod., a tím totálně změní nebo úplně vypustí důležité náležitosti záznamu?

Re: Elektronická verze formulářů je O.K.

24.08.2011 - 18:03 Tomáš Neugebauer
Již ze zásady bych do praxe neuvolnil elektronický formulář, který by nebyl zabezpečen proti úpravám, takže zkušenost s tím nemám, avšak dokážu si představit, že by k tomu po určité době určitě došlo.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail