Úraz pedagožky ve sprše na mimoškolní akci. Je to pracovní úraz?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Robert Křepinský.

Zaměstnankyně (pedagožka) byla vyslána na služební cestu - školní akci s dětmi na jednu noc. Večer se šla osprchovat a uklouzla ve sprše. Při pádu si zlomila ruku. Nyní je v pracovní neschopnosti. Je to pracovní úraz, prosím?

Podle ustanovení § 271k odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZP) se za pracovní úraz považuje poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Jako pracovní úraz se podle ustanovení § 271k odst. 2 ZP posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.

V případě, že by příslušný pedagogický pracovník v rámci dozoru nad žáky uklouzl na mokré podlaze ve sprše, šlo by o pracovní úraz, neboť dozor nad žáky je plněním pracovních úkolů. Pokud ovšem pedagogický pracovník se sprchoval večer, jak uvádíte, tak jde o činnost spojenou s ubytováním a nelze tuto činnost již považovat za plnění pracovních úkolů a též ji nelze považovat za přímou souvislost s plněním pracovních úkol podle ustanovení § 273 a 274 ZP. Výjimkou by samozřejmě bylo, kdyby prováděl činnost nutnou po skončení práce. V tomto případě však musím konstatovat, že nejde o pracovní úraz.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail