Na webových stránkách integrovaného registru znečišťování (IRZ) jsou zveřejněny údaje ohlášené do IRZ za ohlašovací rok 2010. Zveřejněné údaje představují informace o únicích a přenosech znečišťujících látek a o přenosech množství nebezpečného a ostatního odpadu předávaného k odstranění nebo využití mimo provozovnu.
Za ohlašovací rok 2010 ohlásilo údaje o únicích a přenosech znečišťujících látek do IRZ 1 651 provozoven, což je o 144 provozoven víc, než v předchozím ohlašovacím roce. Co se týče jednotlivých složek životního prostředí, v únicích do ovzduší bylo 979 provozovnami ohlášeno celkem 40 znečišťujících látek. Nejčastěji ohlašovanou látkou, stejně jako v předchozích letech, byl amoniak, který ohlásilo více než 500 provozovatelů.
V únicích do vody ohlásilo 104 provozoven celkem 39 látek a úniky 12 látek do půdy ohlásilo 13 provozoven. Mezi nejčastěji ohlašované látky v únicích do vody za rok 2010 patří celkový dusík a celkový fosfor. V únicích do půdy byly ohlášené zejména těžké kovy jako například arsen, měď a olovo.
Podobně jako v předchozích letech i za rok 2010 byl zaznamenán vysoký počet provozoven ohlašujících přenosy látek v odpadech (758 provozovatelů). Ze 44 látek ohlášených v přenosech v odpadech byla vysoká četnost ohlašování zaznamenána u látek celkový fosfor, arsen, kadmium, měď a chrom.
V přenosech v odpadních vodách poskytlo 77 provozoven údaje o 32 látkách. Mezi nejčastěji ohlašované látky v přenosech v odpadních vodách patří těžké kovy (např. zinek a sloučeniny). Dále pak halogenované organické sloučeniny (jako AOX), fluoridy (jako celkové F), celkový organický uhlík (TOC) nebo celkový dusík a celkový fosfor.
Největší nárůst počtu provozoven v porovnání s předchozím ohlašovacím rokem byl zaznamenán u přenosů látek v odpadech (o 84 provozoven) a u úniků do ovzduší (o 61 provozoven).
Největší skupinu ohlašovatelů tvoří Ti, kteří ohlašovali přenosy množství odpadů – nebezpečného a ostatního. Vysoký nárůst počtu ohlašujících subjektů byl zaznamenán u ohlašování přenosů množství odpadů, které ohlásilo celkem 3 818 provozoven, co je o 800 provozoven víc než v předchozím ohlašovacím roce. 1 473 provozoven ohlásilo přenosy množství ostatních odpadů, což je v porovnání s ohlašovacím rokem 2009 nárůst téměř o 400 provozoven.
Údaje o znečištění životního prostředí v ČR jsou k dispozici na internetových stránkách registru zde.
Prostřednictvím vyhledávácí aplikace mají uživatelé možnost hledat v údajích za všech sedm ohlašovacích let (2004 – 2010). IRZ tak představuje komplexní zdroj informací o znečišťování životního prostředí v České republice.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.