Příspěvek pojednává o možném zneužití chemických látek teroristickými skupinami s dopadem především na životní prostředí nebo jeho prostřednictvím, přičemž velkou hrozbou mohou být napadené průmyslové objekty, včetně zemědělských, které nakládají s nebezpečnými chemickými látkami ve velkých objemech. Zneužití chemických látek v průmyslových objektech představuje zásadní hrozbu nejen pro životní prostředí, ale především pro civilní obyvatelstvo, včetně kontaminace potravinového řetězce a až s přesahem do kritické infrastruktury. Cílem příspěvku je poukázat na potenciální mezery v této problematice a navrhnout vhodná řešení pro snížení rizik teroristických útoků. Jedním z možných opatření je dostatečné propracování plánů fyzické ochrany průmyslových podniků s možností využití dobrovolných nástrojů, jako je vytvořená metodika „Stanovení perimetrů dosahu teroristy vyvolané průmyslové havárie a zhodnocení úrovně zabezpečení podniku“ a pomocný software (SW TehrochModels).
Dne 16. 9. 2020 proběhlo online závěrečné jednání pracovní skupiny vedené odborem bezpečnosti a krizového řízení Ministerstva životního prostředí ČR, zahrnující kromě MŽP také Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., Mendelovu univerzitu v Brně a společnost Akademie, o.p.s.
Nosným tématem příspěvku je analýza základních povinností provozovatelů bioplynových stanic (dále jen BPS), které jsou na ně kladeny prostřednictvím nařízení vlády č. 406/2004 Sb. v oblasti zajištění protivýbuchové bezpečnosti.
Ekologická kritéria a příslušné požadavky na posuzování a ověřování pro udělení ekoznačky Společenství mazivům, čistícím a mycím prostředkům, počítačům, službám, pracím prostředkům, vysavačům, pračkám,…
Cílem projektu je vytvořit postup, s jehož pomocí bude možné navrhovat udržitelný, efektivní a bezpečný rozvoj území, ve kterém se nacházejí nebezpečné objekty a zařízení. Dále postup, který umožní screeningové hodnocení nově plánovaných nebezpečných objektů a zařízení a odhad velikosti obalových zón a který umožní tvorbu tematických map ke stávajícím provozovaným nebezpečným objektům a zařízením.
Emise plynných znečišťujících látek z motorů; klasifikace, balení a označování nebezpečných přípravků; znečišťování ovzduší z průmyslových zařízení; palivo
Dne 4. února 2013 proběhl pod Centrem moderního vzdělávání seminář na téma „Stavební zákon a předpisy na ochranu životního prostředí“. Jednalo se o seminář stručně seznamující zájemce se stavebním zákonem, jeho novelou a na něj navazujících předpisů z oblasti životního prostředí. Cílem semináře bylo seznámit účastníky se změnami ve stavebním zákoně a popsat některé případy jejich projevu v praxi. Celý seminář vedl JUDr. Libor Dvořák, PhD., ředitel odboru, odbor legislativní, Ministerstvo životního prostředí České republiky.
S tlakem na snížení emisí uhlíku, snížení množství odpadu, zvýšení energetické účinnosti a podílu obnovitelné energie je EU připravena na rychlý růst počtu "zelených pracovních míst" – pracovních míst, která pomáhají chránit či obnovovat životní prostředí.
Škody na zdraví obyvatel v Evropě způsobené znečištěním ovzduší z provozu velkých nákladních vozidel je možno vyčíslit na 43 - 46 mld. EUR za rok, což je téměř polovina celkových škod ve výši 100 mld. EUR, které způsobuje silniční doprava, uvádí ve své zprávě Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).
Statistika odpadů, odpadní elektrická a elektronická zařízení, obaly a obalové odpady, nebezpečné odpady. spalování, vozidla s ukončenou životností. Odkazy na plné texty směrnic, nařízení a rozhodnutí v databázi EUR-Lex v české a anglické verzi. U některých dokumentů je již uvedeno konsolidované znění (KZ).
Cílem projektu v rámci programu Leonardo da Vinci nazvaném THESEIS (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector) je ve spolupráci 12 partnerů z 8 zemí připravit, otestovat a diseminovat vzdělávací program BOZP pro zaměstnance v průmyslu zaměřeném na ekologii, životní prostředí, odpadové hospodářství atd., tzv “eco-industry”.
Téměř třetina obyvatel evropských měst je vystavena nadměrné koncentraci suspendovaných částic, které jsou jednou z nejvýznamnějších znečišťujících látek poškozujících zdraví, protože pronikají do citlivých částí dýchacího ústrojí.
Evropská Komise a Evropská agentura pro životní prostředí uveřejnily aktualizované informace o únicích a přenosech znečišťujících látek z průmyslových provozů.
Jak vyplývá z nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), je třeba znásobit úsilí o zvýšení efektivity využívání vodních zdrojů. Plýtvání vodou má tvrdý dopad na základ evropské produktivity i bezpečnosti.