Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.
V souvislosti se zákonem č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, mám 2 dotazy vztahující se k části § 2: Pro účely tohoto zákona se rozumí a) vyhrazeným technickým zařízením tlakové, zdvihací, elektrické nebo plynové zařízení, které při provozu svým charakterem nebo akumulovanou energií, v důsledku nesprávného použití, výskytem provozních rizik vyvolávajících nebezpečné situace nebo nedodržením podmínek bezpečného provozu představuje závažné riziko ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, d) montáží činnost, při které jsou jednotlivé dílčí části spojovány v technologický celek, jeho část, nebo je jeho část spojována s pevnou nebo pohyblivou částí; montáží se rozumí i demontáž a zpětná montáž. Mé dotazy se týkají elektrických spotřebičů a zařízení speciálně konstruovaných pro instalaci do nábytku, jako jsou kuchyňské vestavné spotřebiče, elektropohony pro polohování lůžek, elektropohony pro vysouvání zásuvek, LED osvětlení apod., které jsou připravené k připojení k el. síti nebo propojení mezi sebou prostřednictvím vidlic a zásuvek, jejichž montáž spočívá pouze v naklapnutí nebo přišroubování k nábytku, aniž by montér přišel do styku s el. napětím nebo jakkoli zasahoval do konstrukce spotřebiče. 1. dotaz: Patří tyto spotřebiče, které jsou běžně v prodeji v maloobchodní síti, a tudíž dostupné i koncovým zákazníkům, mezi vyhrazená technická zařízení ve smyslu zákona č. 250/2021 Sb.? 2. dotaz: Tyto spotřebiče si může kdokoliv zakoupit a sám si je doma namontovat a zapojit. Může ale montáž takového spotřebiče do nábytku provést i výrobce nábytku (truhlář), který nemá odbornou způsobilost ve smyslu vyhlášky č. 50/1978 Sb.?
Zákon č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, který nahrazuje zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, je sice platný, ale nabývá účinnosti dnem 1. července 2022. Společně s novým zákonem má vstoupit v platnost 5 nových nařízení vlády, 2 z nich se budou zabývat oblastí elektrotechniky:
Pro výrobce nábytku s elektrickou instalací platí dosud platné technické a právní předpisy. Na elektrickou instalaci v nábytku se vztahuje technická norma ČSN 33 2000-7-713 Elektrické instalace nízkého napětí-Část 7-713: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Nábytek.
Vzhledem k tomu, že tato instalace a její části dosud patří mezi vyhrazená elektrická zařízení, a činnost na ní se dá kvalifikovat jako práce na elektrickém zařízení bez napětí, avšak nejsou vyloučena všechna rizika, měl by být pracovník dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. aspoň poučen ve smyslu § 4 vyhlášky: pracovníci poučení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních, školeni v této činnosti, upozorněni na možné ohrožení elektrickým zařízením a seznámeni s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem.
Tito pracovníci mimo jiné mohou pracovat na částech elektrického zařízení nízkého napětí bez napětí, v blízkosti nekrytých částí nízkého napětí pod napětím ve vzdálenosti větší než 30 cm, a to jen s dohledem, na částech pod napětím pracovat nesmějí.
Různé elektrické spotřebiče, jistící a spínací přístroje, vodiče a kabely a další elektroinstalační materiál si může každý zakoupit, avšak to neznamená, že jej může také vždy instalovat.
Literatura:
Vyhláška č. 50/1978 Sb. v platném znění,
ČSN EN 50110-1 ed. 3 v platném znění,
TNI 34 3100 v platném znění.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.