Smrtelný pracovní úraz při kácení stromu

Zdroj: 

Ukázku porušování BOZP včetně komentáře poslal Ing. Václav Tourek.

Smrtelný pracovní úraz při kácení stromu

Úmrtí osamoceného těžaře - OSVČ. Zvolil nebezpečný způsob kácení stromu v postoji po svahu, pod káceným stromem, přičemž při ústupu vzad od padajícího káceného stromu zakopl o starý kus a kácený, padající strom jej zasáhl s následkem okamžité smrti.

Zajímají nás Vaše zkušenosti s tímto porušením BOZP. Své příspěvky napište do diskuze k článku.

Děkujeme všem účastníkům soutěže "Takto rozhodně ne!" za zajímavé fotografie. Tato soutěž skončila, ukázky porušování bezpečnosti práce a požární ochrany samozřejmě můžete posílat i nadále, ale již ne do této soutěže. V lednu 2016 budou zveřejněny poslední příspěvky.

Komentáře

Nemyslím, že by se tato

01.09.2014 - 12:49 Radovan Holy
Nemyslím, že by se tato kategorie na BOZPinfo měla zvrhnout v černou, krvavou kroniku. Věřím, že spousta kolegů, OZO BOZP, má nafoceno nemálo drastických fotografií. Zveřejňovat je však, zejména i s ohledem na pozůstalé, nepovažuji za zcela v pořádku a za nutné.

Podnět k diskusi - etický rozměr práce OZO

01.09.2014 - 16:10 Tomáš Neugebauer
Připomínka p. Holého dává zajímavý podnět k zamyšlení se nad etickým rozměrem práce odborně způsobilé osoby. Jaký je názor diskutujících na to používat obdobné fotografie např. při školeních, na webových stránkách věnovaných BOZP apod.?

Souhlasím s panem Holým. Na

02.09.2014 - 06:27 Norbert Chalupa
Souhlasím s panem Holým. Na těchto stránkách považuji takové fotografie za nemístné. Jak už pan Holý napsal, mnozí máme těchto záběrů v různých formách záznamů mnoho. Nedělejme z toho, prosím, rubriku černé kroniky bulvárních časopisů. Dosud zveřejněné fotografie porušení předpisů o BOZP byly příkladné a všichni si dokážeme představit následky prezentovaných porušení. Ani v průběhu školení o BOZP mnohdy zaměstnanci nechtějí podobné záběry a fotografie vidět. Kdo má potřebu, tak na webech typu Youtube si přijde na své. Ono stačí, když se průšvihy prezentují verbálně. Moc bych se přimlouval za to, aby se obdobné fotografie v této rubrice neobjevovaly, přestože je realita a život takový.

Také si myslím, že tento druh

02.09.2014 - 09:25 Rostislav Pelc
Také si myslím, že tento druh fotografií by měl být jen součástí vyšetřovacího spisu. Navíc v této rubrice by měly být fotografie porušení zásad BOZP či PO přímo "při činu", kdežto tato smutná fotografie zachycuje už následek porušení BOZP, nikoli konkrétní porušování.

Něco z minulosti

06.09.2014 - 17:21 Radoslav Vlasák
Svého času (starší kolegové to jistě také pamatují) existovaly tzv. "poučné listy" (aspoň ve stavebnictví ano), které velmi detailně popisovaly smrtelné a těžké pracovní úrazy v rezortu (zdroje, příčiny, technický popis). Včetně fotodokumentace - nekteré záběry byly mnohdy také drastické, ale právě s těmi "neetickými" byl seznamován pouze velmi úzký okruh lidí (bezpečnostní technici, hlavní stavbyvedoucí apod.). Kdežto s poučnými listy jako takovými (bez těchto drastických fotografií) byli povinně seznamováni všichni zaměstnanci, většinou v rámci školení BOZP. Jistý preventivní efekt to zajisté mělo - dost lidí si nutně muselo uvědomovat, že stejným či podobným způsobem (jednalo-li se o porušení předpisů či přímo o hazard, čili ve většině těchto případů) postupují také. Osobně bych se proto také přikláněl k jakési "selekci" fotografií, aby se z rubriky skutečně nestala "černá kronika" a případné další trauma pozůstalých.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail