Systém bezpečné práce i pro nevyhrazená technická zdvihací zařízení?

Zdroj: 

Chtěla bych se zeptat na systém bezpečné práce zdvihacích zařízení, ale pro nevyhrazená zařízení. Konkrétně portálový dílenský jeřáb s nosností do 1000 kg. Z přílohy 3 k nařízení vlády č. 193/2022 Sb., o vyhrazených technických zdvihacích zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti, mi vyplývá, že systém bezpečné práce se zpracovává pro vyhrazená technická zařízení a stejně tak písemné jmenování osoby odpovědné za provoz. Chápu to správně? Další otázkou jsou požadavky na odbornou způsobilost obsluhy tohoto zařízení, musí mít vazačské a jeřábnické zkoušky?

Ano, je to tak, jak uvádíte. Pro nevyhrazená technická zdvihací zařízení systém bezpečné práce být nemusí, ale je vhodné ho mít. Nebo by měl být zpracován jiný místní provozní bezpečnostní předpis, který vychází z návodu od výrobce.

Na nevyhrazená technická zařízení se vztahuje nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.

Obsluha tohoto zařízení nemusí mít vazačské a jeřábnické zkoušky, ledaže by to návod od výrobce vysloveně vyžadoval, ale musí být řádně proškolena.

Autor článku: 

Komentáře

SBP pro nevyhrazená ZZ

31.03.2023 - 18:05 Zbyněk Jančík
jeřábník - vazač není limitován nosností jeřábu / zdvihadla, ale jedná se o obsluhu zdvihacího zařízení a ta musí mít školení; stejně tak SBP u jeřábů nelze omezit jen na vyhrazená zařízení - obojí řeší bezpečnost práce, zákoník práce ani NV č. 378/2001 Sb. vpz nerozlišují mezi vyhrazeným a nevyhrazeným ZZ v §2 písm. d) obsluhou zaměstnanec, který zařízení používá a je k této činnosti oprávněn, g) místním provozním bezpečnostním předpisem předpis zaměstnavatele upravující zejména pracovní technologické postupy pro používání zařízení a pravidla pohybu zařízení a zaměstnanců v prostorech a na pracovištích zaměstnavatele

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail