Pracovní doba v případě prací na dohody konané mimo pracovní poměr

Zdroj: 

Jsem důchodce a lékařem mám potvrzenou sníženou pohyblivost kolen a jsem omezen v některých činnostech a úkonech, ale nejsem invalidní. Pracuji na dohodu, ale nepřiznali mi žádné příplatky (noční, dny volna, svátky) tak jako ostatním kolegům, kteří mají invaliditu. Stačí potvrzení od lékaře k doložení snížené pracovní schopnosti, aby mi byly přiznány příplatky?  

Příplatky se neposkytují kvůli snížené pohyblivosti. Ty se poskytují ze zákona (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů) všem zaměstnancům, například:
§ 125 Příplatek za noční práci - zaměstnanci přísluší za hodinu noční práce příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku.
§ 126 Příplatek za práci v sobotu a v neděli - zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku.

Co se týče práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, tak podle § 77 zákoníku práce platí úprava jako pro výkon práce v pracovním poměru. To však neplatí, pokud jde mimo jiné o pracovní dobu a dobu odpočinku; výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

Bohužel u dohod není na příplatky automaticky nárok, to byste si musel se zaměstnavatelem sjednat.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail