Práce řidiče v pracovním poměru a ještě na dohodu. A co BOZP?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Chtěl jsem se zeptat na povinný odpočinek mezi směnami. Kolega pracuje jako zaměstnanec 40 hodin týdně na ranních směnách. V pondělí, ve středu a v pátek navíc jezdí jako rozvozce na dohodu o provedení práce od 14.30 do 22 hod. a v sobotu od 11 do 22 hod. Někdy si vezme směnu i v neděli. Je to tak již rok a všiml jsem si, že začíná být v práci unavený. Vztahuje se v tomto případě, kdy pracuje ještě nad rámec pracovní doby, nutnost přestávky dle zákoníku práce? Jak by se řešilo, kdyby zdravotně zkolaboval, ať už v pracovním poměru nebo na dohodu o provedení práce, popřípadě si způsobil pracovní úraz? Je zaměstnanec povinen nahlásit zaměstnavateli, že má navíc ještě brigádu?

Pracovní poměr a dohoda o provedení práce jsou dva samostatné pracovněprávní vztahy a tak je třeba k nim přistupovat. Zákonný nárok na přestávky v práci, na nepřetržitý odpočinek mezi směnami a nepřetržitý odpočinek v týdnu se uplatňuje pouze z pracovního poměru. Pro dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti) podle výslovného ustanovení § 77 zákoníku práce právní úprava pracovní doby neplatí. Z toho tedy vyplývá, že zaměstnanec takto pracovat může, je to jen otázka jeho zdraví. Zaměstnavatel by toto však řešit měl, on odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců a on by případně odpovídal i za pracovní úraz. Jeho odpovědnost je objektivní, zjednodušeně řečeno, on odpovídá vždy a všude, pokud k úrazu dojde při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním a on se nemůže ze své odpovědnosti vyvinit poukazem na to, že zaměstnanec chodí do práce unavený. Proto vždy doporučujeme, aby již při nástupu do pracovního poměru si zaměstnavatelé ověřili, zda dotyčný má uzavřen ještě další pracovněprávní vztah a v jakém rozsahu.

Jen poznámka závěrem – na dohodu o provedení práce nemůže pracovat více jak 300 hodin ročně, takže když by dotyčný pracoval 34 hodin týdně, tak může maximálně 10 týdnů a dost. Na dohodu o pracovní činnosti nemůže pracovat více jak 20 hodin týdně, zákon říká polovinu týdenní pracovní doby. Takže tady jsou nějaké nesrovnalosti a dotyčný sám nezodpovědně riskuje, navíc když vykonává tak rizikovou práci jako je řízení motorového vozidla.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail