Považuje se za přestávku v řízení vozidla také jednání se zákazníkem?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková.

Považuje se za přestávku v řízení vozidla také jednání se zákazníkem? Zaměstnavatel nám žádná školení o způsobu používání služebního vozidla neorganizuje, přičemž jsme na cestách více než 80 % pracovní doby (denně cca 8 až 10 hodin).

Předpisy, které upravují přestávku v řízení vozidla, se liší v závislosti na tom, zda se jedná o vozidla do 3,5 t nebo nad 3,5 t. V dotazu není uvedeno, o jaký typ vozidla se jedná, proto uvádíme pouze v obecné rovině:

  • u vozidel do 3,5 t se bezpečnostní přestávka řídí nařízením vlády č. 168/2002 Sb. V této souvislosti nutno připomenout, že podle zmíněného předpisu je i přestávka kratší 15 min. hodnocena jako doba řízení.
  • u vozidel nad 3,5 t se bezpečnostní přestávka poskytuje podle zákona č. 309/2006 Sb. a pro časové úseky je rozhodující evropské nařízení ES 561/2006.

Zaměstnavatel je povinen organizovat práci tak, aby řidič během bezpečnostní přestávky nevykonával žádnou činnost vyplývající z jeho pracovních povinností, kromě dozoru na vozidlo a jeho náklad, viz. nařízení vlády č. 168/2002 Sb., příloha č.l.

Závěrem upozorňujeme na skutečnost, že pravomoc podávat závazná stanoviska a výklady právních předpisů mají pouze autoři těchto předpisů nebo soud.

Autor článku: 

Komentáře

Z dotazu lze odvodit, že se

27.02.2014 - 17:04 Jan Buček
Z dotazu lze odvodit, že se jedná o řidiče osobního nebo malého nákladního automobilu do 3,5 t. Zde se doba jízdy a bezpečnostní přestávky řídí Nař.vl. 168/2002 Sb. Z čl 3b přílohy 1 vyplývá, že řidič nemůže v době bezpečnopstní přestávky vykonávat činnost vyplývající z jeho pracovních povinností (jednání se zákazníkem), kromě dozoru nad vozidlem. Závěr: Jednání se zákazníkem, ani jeho část nelze považovat za bezpečnostní přestávku s vyjímkou, pokud by vedli nezávazný hovor a pili kafe.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail