Podávání léku dítěti ve škole

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mohu jako učitelka dítěti podat sprej do nosu, když nemůže dýchat? Nebo dát paralen, když ho bolí hlava, tantum verde, když ho bolí v krku? Použít mast na popáleniny, když si popálí ruce při výuce vaření, nebo jiné léky? Jak mám postupovat, když děti chodí s rozbitými koleny z tělocviku, hřiště? Vím, že jako pedagogický pracovník bych asi neměla, ale když jsem také zdravotník na zotavovacích akcích, mohu dítěti podat lék i ve škole?

Zákoník práce v ustanovení § 102 pouze stanoví, že zaměstnavatel při poskytování první pomoci spolupracuje s poskytovatelem pracovnělékařských služeb. Poskytovatele pracovnělékařských služeb musí mít každý zaměstnavatel, tedy i každá škola. Tento lékař pracovnělékařské péče má podle vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče mimo jiné povinnost provádět u zaměstnavatele školení zaměstnanců určených zaměstnavatelem v první pomoci a zpracování návrhu vybavení pracoviště prostředky pro poskytování první pomoci pro zaměstnavatele.

Z uvedeného tedy vyplývá, že by každá škola měla mít určené zaměstnance k poskytování první pomoci. Vyhláška platí už tři roky, tak by snad neměl být v praxi problém s tím, že učitelé budou proškoleni v první pomoci. Okruh učitelů, kteří se podrobí takovému školení, souvisí samozřejmě s prevencí rizik a s vyhodnocením, jak velké riziko úrazu je např. při výuce tělocviku nebo při výuce vaření. Učitelé vyučující předměty, kde je nějaké zvýšené riziko (může to být výuka chemie, fyziky, práce ve školních dílnách apod.) by měli mít alespoň kurs první pomoci od lékaře pracovnělékařské péče a měli by vědět, co mohou v rámci první pomoci udělat – např. vydezinfikovat nebo zafačovat ránu apod. V ostatním je však třeba vždy zavolat záchrannou službu nebo dopravit žáka k lékaři.

Žádné léky (paralen ani tantum verde) však učitel žáku bez vědomí rodičů podávat nemůže, protože neví přesně, jestli žák není například na něco alergický. Rodiče by pak mohli ještě po škole požadovat náhradu škody, která byla dítěti způsobena neodborným zákrokem a tomu je třeba předejít. Pokud dítě bolí hlava apod., je třeba kontaktovat rodiče a ten rozhodne, zdali dítě půjde k lékaři.

Jiná věc je zotavovací akce. Tam musí být s žáky vyslán zdravotník, tedy osoba, která absolvovala kurs první pomoci se zaměřením na zdravotnickou činnost na škole v přírodě a ta je pak proškolena, kdy a co může dítěti například při zvýšené teplotě poskytnout a kdy již musí kontaktovat lékaře. Tato školení provádí Červený kříž nebo Záchranná služba a absolvent takového kurzu je odborně způsobilou osobou podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Obsahovou náplň kurzu pro zdravotníka na zotavovacích akcích pro školy stanoví vyhláška č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail