Ověření bezpečnosti elektrických připevněných spotřebičů během používání

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.

Můj dotaz se týká revizí, prohlídek elektrických spotřebičů. Jde o pevně připojené spotřebiče na ohřev vody 5 l připojené do zásuvky, klimatizační jednotky připojené do zásuvky apod. Jde tedy o všechny spotřebiče, které jsou součástí budovy, ale jsou připojeny pohyblivým přívodem k zásuvce. Lze je revidovat jako součást budovy, nebo se musí revidovat jako spotřebič? Norma připouští různé výklady a spekulace.

Tak, jak jsou v dotazu popisovány ohřívače vody a klimatizační jednotky, jedná se o spotřebiče, na které se vztahují technické normy ČSN EN 60335-1, ČSN EN 60335-2-40 apod. Bezpečnost těchto elektrických připevněných spotřebičů se v provozu ověřuje postupem dle technické normy Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání ČSN 33 1600 ed. 2. Lhůty pravidelných revizí připevněných elektrických spotřebičů jsou stejné jako lhůty revizí elektrických instalací, ze kterých jsou spotřebiče napájeny a řídí se lhůtami uvedenými v ČSN 33 1500 Z3 (čl. 5.4 ČSN 33 1600).

Elektrická bezpečnost spotřebičů označených jako stroje, strojní zařízení, se ověřuje dle ČSN EN 60204-1 ed.2 (ČSN EN 60204-32 ed.2 pro zdvihací zařízení, ČSN EN 60204-31 pro šicí stroje apod.). Lhůty pravidelných kontrol a zkoušek bezpečnosti strojů se řídí požadavky výrobce, případně místním bezpečnostním předpisem. Dle NV č. 378/2001 Sb. nesmí být tyto lhůty delší než 1 rok.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail