Kniha jízd a zákaz kouření ve vozidle

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková ze Státního úřadu inspekce práce.

Musí být služební osobní vozidla vybavena přenosným hasicím přístrojem? Musí být v knize jízd zapsána každá jízda odděleně, nebo při popojíždění po městě lze napsat do jednoho řádku pouze místo a čas vyjetí a po ukončení všech jízd ve městě pouze konečný čas posledního dojezdu. Lze v osobním služebním vozidle zakázat kouření a o jaký předpis se opřít?

Povinná výbava automobilu není oblast v kontrolní kompetenci Státního úřadu inspekce práce. Povinnou výbavu automobilu kontroluje Policie ČR.

Vedení knihy jízd není požadavkem Státního úřadu inspekce práce. Pro potřeby kontrolního zjištění má zaměstnavatel předložit v listinné formě nebo technickým zařízením denní evidenci o době řízení dopravního prostředku a čerpání bezpečnostních přestávek u jednotlivých řidičů, jak mu ukládá nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky.

Kouření v osobním automobilu by mohl regulovat vnitřní předpis zaměstnavatele, vydaný k zajištění povinností uvedených v ustanovení § 103 odst. 1 písm. l) zákoníku práce.

Autor článku: 

Komentáře

RHP

18.12.2013 - 19:50 Norbert Chalupa
Pouze tedy doplněk. Hasící přístroj dosud není povinnou výbavou osobních motorových vozidel, což je celkem obecně známo. Lze jen vřele doporučit.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail