Elektronická cigareta. Zakázat či povolit?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Tento týden naši dělníci objevili poslední výkřik techniky (!) a to elektronickou cigaretu. V celé naší firmě je ustanoven zákaz kouření, nicméně nevíme si rady s tím, jestli ve výrobě zakazovat či nikoliv tento způsob vpravování nikotinu do těla. Už jste se s takovými kuřáky setkali? Jak byste nám poradili? Zakázat či nezakázat? Na internetu píší, že tato elektronická cigareta může pomoci odnaučit kouřit. Když jí zakážeme, nebudeme v něčem porušovat práva zaměstnanců na "zdravější styl života"?

Osobně sice nemám s elektronickou cigaretou zkušenost, jsem nekuřák, ale viděla jsem tento výkřik techniky u známého a vím, o co se jedná. Nicméně postupně. Povinnost zaměstnavatele zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích a povinnost zaměstnance nekouřit tam, kde pracují nekuřáci, je však v zákoníku práce bezprostředně provázána na zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a tento zákon pojednává o kouření tabákových výrobků. Pojem tabákový výrobek je pak definován v § 2 zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jako tabákový výrobek určený ke kouření, šňupání, sání nebo žvýkání, pokud je vyroben zcela nebo zčásti z tabáku, včetně tabáku geneticky upraveného. A to v daném případě nejde.

Elektronická cigareta je skutečně jen pouhý výkřik moderní doby a s kouřením tabáku jako takového nemá nic společného. Jak správně v dotazu uvádíte, probíhá velká reklama kolem tohoto způsobu kouření, ale nejde o kouření tabáku. Elektronická cigareta údajně obsahuje nějaké aerosolové částice, které navozují chuť pravé cigarety, ale nejde o cigaretu. Naopak – jak také v dotazu uvádíte – je prezentována jako zdravý styl života. Kromě elektronické cigarety ještě existují další výrobky určené k odnaučení kouření jako např. Nicorette náplast, Nicorette žvýkačky nebo Nicorette bonbóny. Proto nemůžete elektronickou cigaretu zakázat. To je stejné, jako byste zakázali zaměstnanci, aby žvýkal žvýkačku nebo nosil na těle Nicorette náplast. Do osobních práv zaměstnance nemůže zaměstnavatel zasahovat. Zaměstnavatel může zaměstnance omezovat pouze tehdy, když je to nezbytné z důvodu zajištění jeho bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Elektronickou cigaretu zakázat nelze, lze zakázat  jen kouření tabáku.

Autor článku: 

Komentáře

zákaz konzumace na pracovišti

15.10.2008 - 10:57 Kateřina Malčíková
souhlasim s tim, ze nelze zakazat kourit elektronickou cigaretu v ramci uvedenych ustanoveni, ale pokud by jeji koureni zamestnanci vadilo rovnez z hlediska pracovniho (prestavky v praci navic), tak nevidim duvod proc ji nezakazat v ramci konzumace na pracovisti, kdy je mozno konzumovat veskere potraviny a napoje pouze behem stanovenych prestavek na jidlo a oddech a to pouze v urcenych prostorach

www.elektro-cigareta.cz

05.12.2008 - 22:50 Petr
Jednoznačně povolit....Naprosto skvělá věc!

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail