Chemie a kouzlo Vánoc

Zdroj: 

Jdou tyto dva pojmy dohromady? Chemie, stejně jako bezpečnost neodmyslitelně patří k životu a život už si bez ní nedovedeme představit. Je zkrátka všude kolem nás a neobejdeme se bez ní ani o Vánocích.

Předvánoční úklid nevynechá žádná správná hospodyňka, nebo si ho zajistí u profesionálů. Pakliže používá čisticí prostředky, měla by si nejdříve přečíst návod a použít ochranné rukavice. V některých případech chránit i oči brýlemi nebo obličejovým štítem.

Štědrovečerní večeře je velkým svátkem, a také extra chemickým koktejlem. Ale nejen štědrovečerní večeře, další jídla je také třeba dobarvit, dochutit, dosladit, stabilizovat, emulgovat, zahustit, leštit a mnoho dalšího. Konzervační látky mohou být přírodní nebo umělé. Bohužel druhá skupina látek dnes v používání vede. A tak nám slavnostní společníky dělá benzoan sodný, dusitan sodný a i štiplavě páchnoucí oxid siřičitý. Že tyto látky do bramborového salátu nedáváte? Pokud jste použili zakoupenou majonézu, tatarskou omáčku, jogurt, konzervovanou zeleninu, zabalený salám, co naplat, máte některou z uvedených látek určitě i v salátu. K Vánocům patří i nějaký ten přípitek alkoholem. V alkoholických nápojích nemusíme hledat nezdravou látku dlouho. Je jí sám alkohol, přesněji ethylalkohol. (Literární noviny - http://literarky.cz/civilizace/218-vtc/21239-chemie-vanoc-se-hlasi-o-slovo)

V jiném článku jsme zmiňovali předvánoční večírek v jedné firmě, kde se balónky naplněné vodíkem, který je vysoce hořlavý a výbušný, dostaly ke světlům a způsobily výbuch. O zkažené štědrovečerní večeři pojednával příběh rodiny, která se přiotrávila oxidem uhelnatým. Možná i z důvodu, že dlouhodobě nevěnovala pozornost kontrolám kotle. Někdy se bez chemie, často i nechtěné, neobejde ani vánoční dárek. Když například nekvalitní hračky obsahují nebezpečné ftaláty.

Každoročně varujeme také před zábavní pyrotechnikou na Silvestra. Je lépe ji nekupovat u stánků na tržišti – může ji poškodit vlhkost a mráz. V blízkosti odpalované pyrotechniky by se neměly nekontrolovaně pohybovat žádné osoby. Některé druhy je lépe používat výhradně na volném prostranství. S pyrotechnikou by neměly manipulovat děti. Je dobré si zkontrolovat datum spotřeby a nikdy výrobek nepoužívat po uplynutí tohoto data. Měli bychom si pořádně přečíst návod k použití, protože úraz většinou způsobilo nevhodné použití v rozporu s návodem od výrobce nebo pod vlivem alkoholu. V blízkosti jedné restaurace na Silvestra pracovník pro pobavení hostů manipuloval s pyrotechnikou, se kterou mohou nakládat pouze odpalovači ohňostrojů. Vybuchla dříve, než předpokládal. S ožehnutými řasami a obočím skončil na pohotovosti. Kromě trochu „pošramocené“ vizáže měl spálenou část rohovky. Chybělo málo a mohl přijít o oči.

I pracovní úraz, který se stal o loňských Vánocích, souvisel s chemickou látkou. V průběhu služby na vrátnici si pracovník nalil vodu a do ní přilil džus postavený na okně, otevřený již předchozí směnou. Když se napil, udělalo se mu zle a v nemocnici zjistili poleptání sliznice hltanu. Policie provedla rozbor džusu a byly v něm chemické látky. Poškozený říkal, že cítil Savo. Z toho vyplývá: chemická látka se uchovává pouze v originálním obalu, který nesmí být podobný obalu od nápoje.

Chemie (ruku v ruce s fyzikou) dokáže kouzlo Vánoc vytvořit a následně ho i pokazit. To když si nepočínáme dost opatrně. Ať už trávíte Vánoce nebo Silvestra jakkoli, přejeme Vám, abyste je prožili ve zdraví a bez úrazu stejně tak jako celý následující rok.

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail