Výpověď ze zaměstnání z důvodu nemoci

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Má zaměstnavatel právo mě propustit, když podle lékařské zprávy mám antrakózu plic? Jsem zaměstnanec hlubinného dolu a chtějí mě propustit na všeobecnou chorobu. Před vstupem do dolu jsem neměl žádné zdravotní problémy.

Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá podstatné, a to zda již máte rozhodnutí o nemoci z povolání anebo alespoň o ohrožení nemocí z povolání. To bude pro Vás totiž nesmírně důležité si opatřit. V tomto směru se obraťte na příslušnou kliniku nemocí z povolání. Jejich seznam naleznete v příloze k vyhlášce č. 342/1997 Sb., kterou se stanoví postup při uznávání nemocí z povolání a vydává seznam zdravotnických zařízení, která tyto nemoci uznávají, ve znění pozdějších předpisů, nebo Vám to sdělí ošetřující lékař.

Pokud byste měl uznánu nemoc z povolání, odpovídal by Vám poslední zaměstnavatel, u kterého jste pracoval za podmínek, z nichž nemoc z povolání vzniká, za vzniklou škodu a hradil by Vám zejména náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (tzv. rentu), bolestné, ztížení společenského uplatnění, náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením. Tyto náhrady v případě nemoci z povolání poskytuje poslední zaměstnavatel postiženému zaměstnanci bez ohledu na to, zda-li pracovní poměr trvá, nebo již skončil. V případě ohrožení nemocí z povolání je zaměstnanec chráněn pouze po dobu trvání pracovního poměru u odpovědného zaměstnavatele, tomu zaměstnavatel poskytuje při převedení na jinou práci tzv. doplatek do průměrného výdělku zjištěného naposledy před převedením.

Jinak obecně mohu uvést, že skončit s Vámi může zaměstnavatel pracovní poměr bez ohledu na uznanou nemoc z povolání kdykoliv, to může jak se zdravým, tak s nemocným zaměstnancem. Zákoník práce pouze zakazuje, aby zaměstnavatel dal zaměstnanci výpověď (tj. doručil mu výpověď) v tzv. ochranných dobách, které jsou vyjmenovány v § 53 zákoníku práce a z nichž nejpraktičtější je doba pracovní neschopnosti. V případě, kdy by Vám ale dával zaměstnavatel výpověď z důvodu, že nesmíte podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li jste na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, tedy důvody podle § 52 písm.d) zákoníku práce,  máte právo na odstupné v minimální výši dvanáctinásobku průměrné mzdy. Z Vašeho dotazu se mi podává, že zaměstnavatel chce ukončit s Vámi pracovní poměr, ještě než bude rozhodnuto, zda trpíte nemocí z povolání, či ne. I to se nakonec může stát, přesto si ale jděte za dalšími vyšetřeními a žádejte jednoznačné rozhodnutí, zda trpíte nemocí z povolání. Pak byste mohl po zaměstnavateli požadovat výše uvedené náhrady bez ohledu na to, zda-li tam budete pracovat, nebo ne.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail