Úraz OSVČ. Má nárok na nemocenské dávky?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Přítel pracuje jako OSVČ u firmy. Při výkonu pracovní činnosti se mu stal úraz. Nemocenské pojištění si platí. Má nárok na nemocenské dávky?

Abych mohla přesně odpovědět, tak bych musela vidět jeho smlouvu s dotyčnou firmou. Pokud skutečně pracuje jen jako OSVČ a při nějaké zakázce se mu u firmy stal úraz, pak veškerá škoda tzv. jde za ním. To znamená, že jaké si platí nemocenské pojištění, tak takové bude mít dávky nemocenského, a pokud má uzavřenou nějakou komerční pojistku pro případ úrazu při práci, pak dostane plnění i z této pojistky. Pokud nemá uzavřenou pojistku, pak nedostane nic, leda by se prokázalo zavinění té osoby (toho zaměstnavatele), u kterého pracoval. Tam by se ale skutečně muselo prokázat zavinění, tedy například závažné porušení bezpečnostních předpisů. To by se postupovalo podle občanského zákoníku a dotyčný by dostal náhrady obdobné jako při pracovním úrazu. Domnívám se ale, že by se to neobešlo bez soudního řízení.

Pokud však dotyčný (a to z Vašeho dotazu bohužel usuzuji) pracuje u zaměstnavatele, byť je OSVČ, pak by šlo o tzv. švarcsystém, kdy OSVČ pracuje u zaměstnavatele na své náklady a de facto v zaměstnaneckém poměru. Švarcsystém je nepřípustný (zákon o zaměstnanosti jej výslovně zakazuje) a pokud by se o tom úrazu dozvěděl inspektorát práce, tak si může být on i onen zaměstnavatel jist, že dostanou pokutu, ne za porušení bezpečnostních předpisů a samotný úraz (to možná také), ale především za obcházení zákona o zaměstnanosti a zaměstnávání OSVČ v zaměstnaneckém poměru. Tím švarsystémem se zaměstnavatel lehce zbavuje odpovědnosti právě třeba za pracovní úrazy. To bych ale skutečně musela vidět smlouvu, kterou má dotyčný uzavřenou na činnost, při níž došlo k úrazu.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail