Poznámka k příspěvku Ing. Milana Pražáka: Vnitřní trh EU – Nová opatření pro zlepšení fungování volného pohybu zboží (2/07 JABEKO)
Díky za uvedený článek, který doufám, bude jen jedním z dalších v diskusi ohledně „balíčku“ opatření pro zlepšení fungování jednotného vnitřního trhu EU, konkrétně volného pohybu zboží. Věřím, že tato diskuse bude probíhat ještě v rámci schvalování v Radě a Evropském parlamentu a tedy přispěje při finalizaci nového legislativního rámce, zejména ale v procesu implementace v ČR. Může se jevit, že Česko je v určité výhodě, když některá nově zaváděná opatření již u nás jsou horizontálně legislativně upravena (zejména zákonem č, 22/1997 Sb.), a to může vést l závěru, že uplatňování nových opatření pro nás bude procházka růžovým sadem. To by byl ovšem značný sebeklam. Bude mnoho co činit a proto i věřím, že zde bude hodně k čemu se vyjadřovat.
Dnes se chci dotknout ve vztahu k tématu jen jedné v podstatě nenápadné věty v předmětném příspěvku Ing. Pražáka. Ta věta zní „ Úloha označení CE je jednoduchá: dává najevo výkonným orgánům i spotřebitelům, že výrobce deklaruje, že uplatnil veškeré příslušné směrnice ES.“
S tím v zásadě nelze než souhlasit. Značka je viditelně umístěna na výrobku, proto může být informací každému, kdo výrobek vezme do ruky. Přesto tato nevinná věta vyvolala potřebu sepsat tuto poznámku, z obavy možné chybné interpretace.
Je totiž zřejmé, že konečnému uživateli, zejména je-li jím „obyčejný“ spotřebitel, je informace, kterou totiž označení CE sděluje, více-méně k ničemu. Ví snad spotřebitel, o jaké „příslušné směrnice EU“ se jedná a co je jejich obsahem? Jaký tedy má pro něj, spotřebitele, přínos sdělení, že výrobce „uplatnil“ veškeré příslušné směrnice ES? Znamená to, že výrobek je kvalitní? Nikoliv – kvalita jako taková je ostatně jen ve výjimečných případech předmětem regulace. Že je bezpečný? Bohužel, také nikoliv: Každý výrobek uvedený na trh EU musí být pod odpovědností výrobce, potažmo dovozce ze třetí země, bezpečný. Žádnou značkou, rozuměj závaznou, to není deklarováno, a už vůbec nikoliv pomocí označení CE. Svým „obsahem“, totiž že výrobce takto deklaruje shodu se základními požadavky stanovených v příslušných směrnicích, tato značka rozhodně nikomu nesděluje, že výrobek je bezpečný. To je přitom jediné poselství, které by spotřebitele jistě zajímalo. A protože takové očekávání označení CE nesplňuje, musíme zas a znovu opakovat a vysvětlovat, že označení CE není spotřebitelům určeno a nic jim tedy nesděluje
„Zmatek“ kolem označení CE provokuje ANEC (Evropská asociace pro koordinaci zastoupení spotřebitelů při normalizaci) a některé národní spotřebitelské organizace k vedení kampaně, aby značka CE byla odstraněna z viditelného označení výrobků a byla uváděna „skrytě“ jen v průvodní dokumentaci k výrobku. Argumentují, že výroba a obchod zneužívají mylné chápání označení CE spotřebitele, nebo ť ti mu často přisuzují , byť většinou blíže neurčený, význam „ověřené kvality anebo bezpečnosti“.
Byť postoj zmíněných spotřebitelských organizací má svojí logiku, autor této poznámky toto stanovisko nesdílí, ani nepodporuje. Důvody k tomu jdou nad rámec rozsahu této poznámky. Co však s daným problémem, lze ho vůbec nějak řešit? Vysvětlit znovu a lépe spotřebiteli podstatu obsahu označení CE? K tomu se totiž nyní chystá ve své kampani Evropská komise. Za desítky milionů bude vysvětlovat v zásadě nevysvětlitelné.
Možná je lépe říci krátce a jednoznačně: Spotřebiteli, označení CE na výrobku si nevšímej, nic pro Tebe neznamená, značka Ti není určena…!
DUPAL, Libor. Spotřebiteli, označení CE Ti není určeno…!. JABEKO, 2007, č. 3/2007, s.19.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.