Spalničky jako nemoc z povolání

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc., MBA z Kliniky pracovního a cestovního lékařství.

Řešíme ve firmě problém se spalničkami. Dotaz zní, jestli jde uznat spalničky jako nemoc z povolání a jestli jde jako nemoc z povolání posuzovat i to, že někteří zaměstnanci dostali nařízeno od epidemiologa, aby zůstali doma 14 dní, jestli se u nich spalničky neobjeví.

Spalničky mohou být uznány za nemoc z povolání ve smyslu platných předpisů, pakliže vzniknou u pacienta, který vykonává práci na pracovišti, kde existuje zvýšené riziko jejich vzniku. Karanténní opatření (vyřazení pracovníků na určitou dobu z práce, kupříkladu během inkubační doby příslušné infekční nemoci) nelze považovat za nemoc z povolání. A ani nelze pracovníky vyřazené z karanténních důvodů odškodňovat, jako kdyby trpěli nemocí z povolání.

Autor článku: 

Komentáře

Splaničky anáhrada škody

02.04.2019 - 10:18 Petr Des
Pokud tedy spalničky nemá, ale byla mu nařízena karanténa, pak mu bude placena jen poměrná část mzdy dle ZP? Jak by se postupovalo v případě, že by zaměstnavatel vyzval zaměstnance k provedení odběrů na protilátky a nabídl bezplatné očkování (nemocnice) a tento zaměstnanec by tyto možnosti nevyužil a pak spalničkami onemocněl nebo by se dostal do nařízené karantény? Děkuji

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail