Pozor při výběru detektorů CO!

Zdroj: 

Příspěvek poslal Norbert Chalupa.

Dovolím si přispět nedobrým poznatkem o prodeji a nabídce detektorů na oxid uhelnatý (CO) některých internetových prodejců. Impulsem k tomuto byl můj nákup detektorů a dotaz jedné účastnice mého školení. Po školení se mě přišla zeptat, co má dělat, když si koupila detektor na CO a v návodu se dočetla, že se nesmí umísťovat do koupelen, a právě tam si chce detektor umístit. Na můj dotaz, proč ho tedy kupovala, odpověděla, že si myslela, že se může umístit kamkoli. Ale až její bratr ji při montáži upozornil, že tam ho umístit nemůže.

Před několika měsíci mě oslovila zaměstnankyně jistých sociálních služeb, že ji klient požádal o nákup a instalaci detektoru na CO v koupelně.

Občas detektory na CO nakupuji u osvědčeného prodejce, avšak chtěl jsem zkusit koupit i jinde. Jedním ze základních kritérií bylo, že se smí umístit do koupelny s plynovým spotřebičem.

Nabídka internetových prodejců je celkem pestrá, nicméně jsem vybíral už mezi známými a osvědčenými značkami výrobců. Zaujal mě jeden typ, u něhož prodejce na svých stránkách uvádí, cituji:

 „První detektor CO …………………… chránící elektroniku zařízení i ve velmi vlhkých prostředích. Zařízení je tak vhodné pro umístění nebo instalace například do koupelen s karmou, plynovým kotlem, kotelen a podobně.ˮ  Konec citátu. Část je vytečkovaná záměrně, aby nebylo patrné, o kterého výrobce jde, protože v daném případě se nejedná ani tak o problém výrobce, ale spíše prodejce, jak uvedu dále.

To bylo přesně ono, co jsem potřeboval. Prostudoval jsem si stránky prodejce k danému detektoru a také jsem si otevřel stručný návod, v němž je uvedeno, cituji:

 „Přečtěte si návod na použití dodávaný s tímto hlásičem pro úplné pokyny týkající se doporučeného umístění a bezpečnostních informací o oxidu uhelnatém (CO)!ˮ Konec citátu.

Podotýkám, že zmiňovaný návod výrobce dodávaný s hlásičem na webových stránkách prodejce zveřejněn nebyl.

Objednal jsem tedy 2 kusy, zaplatil a čekal. Celkem rychle detektory zaslali a první věc, kterou jsem udělal, byla, že jsem začal pročítat návod. Jaké bylo moje nemilé překvapení, když jsem se v návodu výrobce dočetl, že se detektor nedoporučuje umísťovat ve vlhkých prostorách a v závorce uvedeno koupelnách!? To mi opravdu spadla brada...

Začala komunikace mezi mnou a prodejcem, prodejce mé dotazy směřoval na zástupce výrobce, který mě všemožně ujišťoval, že pokud se něco nedoporučuje, jak je uvedeno v návodu, tak to neznamená, že se nesmí!? Moje argumenty, že to, co je hlásáno na webových stránkách prodejce, je v zásadním rozporu s návodem dodávaným výrobcem, vůbec nebral na zřetel, jako by se jednalo o prodej zeleniny na trhu. Pochopitelně, že jsem detektory vrátil s požadavkem na vrácení zaplacené částky. To proběhlo bez problémů.

Že jsme svědky různých záludností, klamavých reklam atd., tak na to jsme si už bohužel zvykli, ale prosím, tady jde o lidské životy!!! Výběr a umístění detektoru na oxid uhelnatý není jednoduchou záležitostí a asi všichni, kteří v oblasti bezpečnosti, obecně, působíme, tak víme, že velmi často uživatelé návody nečtou, popř. je čtou, ale až už je pozdě. V daném případě by pozdě mohlo mít fatální následky.

Tak si pokládám otázku, zda je to neznalost prodejců, nebo jejich rafinovanost a potřeba prodat za každou cenu?

Pošlete i Vy své zkušenosti s BOZP ve svém okolí, se zajišťováním úkolů v prevenci rizik, s aplikací právních předpisů BOZP, s problémy, se kterými se na svých pracovištích potýkáte apod. na adresu
bozpinfo@vubp-praha.cz. Minimální délka příspěvku je 5 řádků stránky A4, maximální 1 normostrana (1 800 znaků, což odpovídá cca 30 řádkům). Každý půlrok se bude losovat o účast na jednodenní vzdělávací akci VÚBP, v. v. i., dle vlastního výběru zdarma. Druhý a třetí vylosovaný účastník obdrží balíček propagačních předmětů.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail