Pokuta za lékárničku na pracovišti

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Ing. Václav Krýsa, ředitel Odboru hygieny práce z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Chtěl bych se zeptat, jestli lze dostat pokutu za špatně vybavenou lékárničku na pracovišti nebo za nedostatečný počet lékárniček.

Toto upravuje zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého je zaměstnavatel povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby pracoviště byla vybavena v rozsahu dohodnutém s příslušným poskytovatelem pracovnělékařských služeb prostředky pro poskytnutí první pomoci a vybavena prostředky pro přivolání poskytovatele zdravotnické záchranné služby.

V praxi to znamená, že nelze určit, co je dostatečný počet lékárniček, není to nikde stanoveno, stejně jako závazný obsah lékárničky. Ten je sestaven na základě dohody s poskytovatelem pracovnělékařských služeb. V případech, kdy jsme udělili pokutu [na základě § 92h odst. 3 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů], se jednalo o absenci lékárničky první pomoci na pracovišti zcela.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail