Recenze na publikaci MUDr. Zdeňky Trávníčkové, CSc. Osobní ochranné pracovní prostředky při použití přípravků na ochranu rostlin: polní aplikace volně navazuje na informace k výběru osobních ochranných pracovních prostředků (dále jen OOPP) při použití postřikovače neseného na zádech pracovníka uvedené na původních webových stránkách Státního zdravotního ústavu ze dne 14. 3. 2016.
Vydaná publikace je uceleným pojednáním o problematice ochrany pracovníků při provádění polní aplikace ochrany rostlin. Pro svoji komplexnost je publikace vhodnou příručkou nejen pro všechny pracovníky, kteří při své práci používají pesticidy, ať již OSVČ nebo zaměstnavatele a jejich zaměstnance, ale i pro odborníky z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci či odborníky z oblasti nakládání s nebezpečnými látkami. Je vhodným informačním zdrojem pro širokou veřejnost, a to nejen v oblasti zemědělství, neboť je dobrým obecným vodítkem, jak přistupovat k hodnocení dané reality z pohledu výběru OOPP.
Publikace je řazena v logicky navazujících kapitolách, kdy nejprve jsou přiblíženy požadavky na značení přípravků – nebezpečných látek a možné cesty vstupu přípravku do organismu s ohledem na konkrétní prováděné činnosti, z čehož lze usoudit, jaká vhodná opatření lze přijmout ke snížení nebezpečí expozice přípravku či jaké druhy osobních ochranných pracovních prostředků lze vybrat.
OOPP jsou v publikaci přiblíženy jak zmíněním národní a evropské legislativy, tak i přiblížením kategorizace osobních ochranných prostředků a jejich uvádění na trh. Podrobně jsou uvedeny požadavky na správnou volbu OOPP ve smyslu zhodnocení prováděné činnosti, způsobu a místu nakládání s přípravkem, včetně zhodnocení znalostí a zkušeností nakládající osoby, a dalších faktorů. Stručně jsou přiblíženy obecné požadavky na funkčnost OOPP, jejich údržbu a skladování, zdůrazněna je nutnost prokazatelného seznámení zaměstnanců s přiděleným OOPP.
Po tomto nezbytném úvodu se již publikace věnuje konkretizování jednotlivých druhů ochrany prostřednictvím OOPP:
Další kapitola pak přibližuje specifika práce v kabině, jejich členění do kategorií dle poskytované úrovně ochrany před prachem, aerosoly a parami.
Na závěr publikace jsou uvedeny příklady vhodného a nevhodného použití OOPP, které jsou opět doprovázeny návodnými obrázky, a je zdůrazněna role následných pracovníků, možnost jejich expozice a doporučené způsoby ochrany poskytnutím konkrétního druhu OOPP.
Z rozsahu publikace je patrné, že je velmi vhodná pro široké použití jak odbornou, tak i laickou veřejností. Komplexnost a návodnost přístupu může být inspirací i pro odborné či vedoucí pracovníky, kteří řeší ochranu prostřednictvím OOPP i v jiných oborech činnosti.
Autorka publikace, MUDr. Zdeňka trávníčková, CSc., je vedoucí národní referenční laboratoře pro průmyslové chemické látky a přípravky a zástupce vedoucího Oddělení chemické bezpečnosti Státního zdravotního ústavu. Publikace je dostupná z webových stránek Státního zdravotního ústavu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.