Opaření při zalévání čaje z konvice - je to pracovní úraz?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

V době přestávky na pracovišti jsem si zalévala čaj a opařila se vodou z konvice. Je to pracovní úraz?

Aby se mohl úraz uznat jako úraz pracovní, musí se prokázat, že k němu došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Jak vyplývá z ustanovení § 274 zákoníku práce jsou v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů všechny úkony obvyklé v době přestávky na jídlo a oddech, včetně cesty konané v objektu zaměstnavatele k místu, kde probíhá stravování. Vlastní stravování stejně jako vše co s tím souvisí (ve vašem případě zalévání kávy horkou vodou z rychlovarné konvice) však je z přímé souvislosti vyloučeno. Úraz při stravování zaměstnance tedy nemůže být úrazem pracovním. To je stejné jako když si zaměstnanec například krájí chléb nebo otvírá konzervu. To vše se týká výhradně jeho vlastního stravování, a to je z přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů vyloučeno.

Úraz utrpěný při zalévání čaje/kávy by byl úrazem pracovním pouze tehdy, utrpěla-li by ho například sekretářka, která vařila kávu návštěvě ředitele.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail