Obava z ohrožení zdraví azbestem

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Ariana Lajčíková, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.

Na zahrádce jsme našli trubku (stará kanalizace, na 99 % eternit), zedník ji řezal flexou. Je možné, že prach z toho řezání vletěl i domů a drží se tu? Nebo že psi to přitáhli na ťapkách? Může nás to ohrozit na zdraví? 

Chtěla bych Vás uklidnit. Takto drobné práce ani legislativa nijak neošetřuje, tj. nejsou zakázány. Prach, pokud vznikl, zajisté rychle venku sedimentoval a ve vzduchu se nevznáší, neboť vlákna azbestu ve spojení s cementem (eternit je azbestocement) mají tak velkou hmotnost (váhu), že se ve vzduchu dlouho neudrží. Déle se udrží jemný stavební prach, ale jeho zdravotní působení v komunálním prostředí není rozhodně životu nebezpečné. Poškození zdraví z azbestu jsme v minulosti zaznamenali po 15 - 20leté i delší profesionální expozici, ale z řezání trubky či bourání střechy nikdo neonemocněl. Azbestová vlákna jsou v ovzduší přítomná stále ze zvětrávajících materiálů, ale jejich koncentrace, resp. počet, je zanedbatelný a není třeba se jejich působení obávat. Pokud vidíte na podlaze šedý prach, setřete povrchy na vlhko a dál se neobávejte. Takovýto malý jednorázový zdroj totiž zdraví se 100% jistotou neohrozil.

Autor článku: 

Komentáře

Možný mylný dojem

21.04.2021 - 11:44 Radoslav Vlasák
Paní doktorka to samozřejmě popsala vyčerpávajícím způsobem - jenom se tak trochu obávám, aby laická veřejnost třeba nezískala po přečtení článku mylný dojem, že vlastně jakákoliv "domácí" manipulace s materiály obsahujícími azbest je bez jakéhokoliv rizika. Tedy i v případech, kdy expozice azbestovým vláknům nemusí být zrovna zanedbatelná. Nikoliv zbytečně byly svého času zpracovány poměrně detailní návody, jak s výrobky obsahujícími azbest (a tedy i eternitem) náležitě zacházet, zejména při narušování jejich povrchu.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail