Nepřijatelná pracovní poloha a prostor na zaměstnance

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Pavel Kramář ze Státního úřadu inspekce práce.

Prosím o informaci, kde se dočtu, zda je zaměstnavatel povinen instalovat u obráběcích strojů dřevěnou podlážku pod nohy. Pět let stojíme na betonových dlážkách celou osmihodinovou směnu. Mám potíže s bolestí zad, lékař zjistil výřez ploténky. Mohu se bránit? Druhý dotaz: Obsluhuji frézku, 2 m za zády zaměstnavatel nainstaloval druhou frézku, nemohu reagovat na případné odletování třísek od druhého stroje.

Minimální požadavky na velikost volné podlahové plochy pro zaměstnance, který zařízení používá, obsluhuje, jsou stanoveny v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Uvedené nařízení vlády dále řeší otázku nepřijatelných poloh. Kontrola dodržování ustanovení tohoto nařízení spadá do kompetence místně příslušné krajské hygienické stanice, na kterou Vám doporučujeme se v těchto bodech obrátit.

Právní předpisy v oblasti bezpečnosti práce vybavení pracoviště obsluhy obráběcích strojů dřevěnou podlážkou (rohoží) pod nohy konkrétně neřeší.

Zůstává však povinností zaměstnavatele (provozovatele daných zařízení), aby vyhodnotil konkrétní rizika při používání zařízení a přijal a realizoval taková opatření, aby práce s nimi byla maximálně bezpečná. Přednostně je povinen vycházet z průvodní dokumentace výrobce těchto zařízení, zejména z návodu na montáž, manipulaci, opravy a údržbu.

Na dotaz, jak se může zaměstnanec bránit, odkazujeme na § 108 zákoníku práce - práva a účast zaměstnanců na řešení otázek souvisejících s bezpečností a ochranou zdraví při práci, kde je v odst. 1 uvedeno, že zaměstnanci nesmějí být zbaveni práva účastnit se na řešení otázek souvisejících s BOZP prostřednictvím odborové organizace a zástupce pro oblast BOZP.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail